EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Tomczykiewicz: Polska i Japonia na rzecz czystych technologii węglowych

– Przyjazne dla środowiska techniki wykorzystania węgla, bezpieczeństwo energetyczne Polski i Japonii, a także współpraca obu krajów w tym obszarze to główne zagadnienia Polsko-Japońskiego Seminarium nt. Czystych Technologii Węglowych, które odbyło się 2 czerwca 2014 r. w MG. Debatę otworzył sekretarz stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz.

Wiceminister Tomczykiewicz zaznaczył, że XXI wiek przyniósł znaczny wzrost wydobycia i konsumpcji węgla na świecie. – Niewątpliwą zaletą tego surowca jest fakt, że jego pokłady są równomiernie rozlokowane na świecie, w rejonach stabilnych politycznie. Powoduje to przewidywalność zaopatrzenia w węgiel – powiedział. Dodał, że w rejonie Azji, również w Japonii, obserwujemy niesłabnące zaufanie do węgla, jako stabilnego i relatywnie taniego źródła energii.

Sekretarz stanu w MG przypomniał, że nowoczesne technologie węglowe są coraz bardziej popularne. Przekłada się to na zmniejszanie szkodliwych emisji powstających w procesach wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z tego paliwa. – Dążymy do takich rozwiązań, które będą umożliwiać maksymalnie czyste wykorzystanie węgla – powiedział wiceminister.

Jak podkreślił wiceminister Tomczykiewicz, górnictwo nadal ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki. – Udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej wynosi ok. 84 proc., ciepła – ok. 74 proc. – zadeklarował. – Konieczna jest jednak modernizacja bazy wytwórczej, co pozwoli nam być także postrzeganym, jako  europejski lider w zakresie rozwoju Czystych Technologii Węglowych – podsumował.

Organizatorami Polsko-Japońskiego Seminarium nt. Czystych Technologii Węglowych były: Ministerstwo Gospodarki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, japońskie Ministerstwo Energetyki, Handlu i Przemysłu oraz japońska Organizacja ds. Węgla JCOAL.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X