TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

19 listopada 2022, 06:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (14-18.11.2022).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Marszałkowski: Czy kosmos powie prawdę o wybuchach Nord Stream?

Wciąż nie wiemy kto stoi za sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2. Trwają dochodzenia prowadzone zarówno przez szwedzkie i duńskie organy ścigania, a swoje śledztwo prowadzi też Rosja oraz spółka-operator Nord Stream AG. Czy zdjęcia z kosmosu przybliżą nas do prawdy? BiznesAlert.pl uzyskał je od firmy SpaceKnow – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Świtaj: Spadek cen gazu w Europie – zagadka rozwiązana (ANALIZA)

Ostatnie zawirowania na europejskim rynku gazu są dość zdumiewające. Jeszcze latem obserwowaliśmy rekordowe wzrosty cen tego surowca i zastanawialiśmy się gdzie będzie górna granica. Teraz sytuacja się odwróciła, a ceny gazu systematycznie spadają. Jakie są zatem przyczyny ostatnich obniżek cen gazu w Europie? Czy jest to trwały trend spadkowy, czy tylko chwilowa anomalia? – pisze Mateusz Świtaj ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH.

3. Włodek: Jest sposób na przezwyciężenie ewentualnych problemów Baltic Pipe

Czy wystarczy gazu dla Baltic Pipe? Jeżeli zapotrzebowanie będzie maksymalne w Polsce i Niemczech jednocześnie, mogą pojawić się problemy, ale możliwe do przezwyciężenia. Tłumaczy dr inż. Tomasz Włodek z Katedry Inżynierii Gazowniczej Akademii Górniczo-Hutniczej.

4. Andrzejewska: Magazyny energii są ratunkiem polskiej fotowoltaiki

Magazyny energii są uważane za element stabilizujący ceny energii elektrycznej, a tego Polacy potrzebują najbardziej w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo, magazyny odpowiadają na potrzeby branży fotowoltaicznej, która traci przez brak odpowiedniej infrastruktury – pisze Maria Andrzejewska, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Krupa: Potencjał rynku gazu w Polsce jest ogromny, ale nie mamy środków na inwestycje

Gdybyśmy chcieli pokryć potencjał ciepłownictwa, to zapotrzebowanie na gaz wzrosłoby o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na inwestycje – powiedział członek zarządu ds. rozwoju i inwestycji w Polskiej Spółce Gazownictwa Ireneusz Krupa podczas konferencji EuroPower 2022 pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl.