TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

15 czerwca 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (8.06.-14.06.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Radomski: Realny termin oddania Centralnego Portu Komunikacyjnego to 2030-2032 (ROZMOWA)

– Realny termin ukończenia projektu, w szczególności uruchomienie lotniska, to lata 2030-2032. Termin ten uwzględnia potencjalne opóźnienia wynikające z problemów technicznych, administracyjnych i finansowych, które są typowe dla projektów o tak dużej skali – tłumaczy ekspert ds. budownictwa i energetyki, Daniel Radomski, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

2. Maciąga: Musimy natychmiast odejść od gazu kopalnego w energetyce i przemyśle (ROZMOWA)

– Wydobycie i korzystanie z gazu kopalnego było, jest i zawsze będzie destrukcyjne dla ludzi, klimatu, ludzi i środowiska. Alternatywą nie jest ciągłe żonglowanie kierunkami dostaw tylko definitywne odejście od gazu, nie tylko w energetyce ale i w przemyśle – stwierdza Diana Maciąga, ekspertka Polskiej Zielonej Sieci, w wywiadzie dla BiznesAlert.pl.

3. Lewiatan: Apelujemy do premiera o szybką transformację energetyczną – BiznesAlert.p

Konfederacja Lewiatan apeluje do premiera Donalda Tuska o przyśpieszenie transformacji energetycznej. – Apelujemy o przywrócenie transparentności i konkurencyjności na rynku energii, zintensyfikowanie transformacji energetycznej, w szczególności urealnienie daty odejścia od węgla w energetyce do 2035 roku – podkreśla organizacja.

4. Maksymowicz: Chińska monopolizacja na rynku miedzi powoduje nieopłacalność zachodnich inwestycji

– Pod względem zapotrzebowania na miedź, Chiny deklasują wszystkich swoich rywali. Ich zapotrzebowanie na ten metal wynosi 8,7 mln ton rocznie. Na drugim miejscu znajdują się kraje UE łącznie, które zużywają 2.1 mln ton, czyli pond czterokrotnie mniej niż Chiny. Trzecie miejsce przypadło Ameryce Północnej (USA plus Kanada) z 1,4 mln ton. Można zapytać po co Chinom tyle miedzi, kiedy znaczna jej ilość, bez produktywnie zlega w magazynach  tego kraju, skutecznie obniżając jej ceny na rynku – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Kalwasiński: Chiny są na drodze do „zielonego” bezpieczeństwa energetycznego

– Chiny aspirują do miana lidera globalnej transformacji energetycznej. […] ChRL najwięcej na świecie inwestuje w źródła odnawialne, ale zarazem nie szczędzi środków na energetykę węglową i nuklearną. Ewentualne redukcje emisji gazów cieplarnianych stanowią jedynie pochodną tych procesów, a w globalnych porozumieniach klimatycznych Chiny uczestniczą głównie ze względów prestiżowych – pisze Maciej Kalwasiński z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Jak zmniejszyć zanieczyszczenia w mobilności? Spięcie