TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

29 czerwca 2024, 07:30 Bezpieczeństwo

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22.06.-28.06.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Jakóbik: Ostatni zajazd na atom w Polsce, czyli kanibalizacja i pułapka gazowa

– Nieuregulowana współpraca energetyki jądrowej z odnawialną może zamienić ten duet w źródła kanibalizujące się nawzajem. Grupy interesu ruszyły do nowej walki o serca Polaków a w tle jest ryzyko powrotu pułapki gazowej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Dekoncentracja gazowa Polski

– Wypowiedzi dwóch oficjeli sugerują zmiany na rynku po fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG. Dotkną sektora gazowego, ale niekoniecznie naftowego. Dekoncentracja rynkowa musi się odbywać równolegle ze wzmocnieniem narzędzi kontroli państwa – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Baca-Pogorzelska: Brak prądu od kuchni, czyli alfabet, jak przetrwać w Ukrainie

– Choć harmonogramy planowych wyłączeń energii elektrycznej ma tutaj każdy, to bardzo często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Bo albo nie są to dwie czy cztery anonsowane godziny, albo wyłączenia odbywają się w innych godzinach, niż zapowiadano. Podpowiadam, trochę z przymrużeniem oka, choć to czasem śmiech przez łzy, jak Ukraińcy radzą sobie z przerwami w dostawach prądu. Oby Polacy nigdy nie musieli korzystać z ich doświadczeń – pisze Karolina Baca-Pogorzelska w BiznesAlert.pl z obwodu lwowskiego.

4. Jakóbik: Czy Polska powinna przyjąć Schroedera w spódnicy?

– Wizyta Manueli Schwesig w Kijowie stanowi istotny precedens dla Warszawy. Jeśli Schroeder w spódnicy miałby odwiedzić Polskę, powinien zabiegać o derusyfikację energetyki jej kraju na czele z Rafinerią Schwedt – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Prawnicy: Polska chce stworzyć środowisko regulacyjne na potrzeby rynku wodoru

– Polski rząd opublikował projekt pakietu legislacyjnego, potocznie nazywanego „Konstytucją dla wodoru”, który ma stanowić kamień milowy na drodze do osiągnięcia celów strategii wodorowej. […] Nowe przepisy stanowią rozwinięcie projektu prawa wodorowego, które polski rząd opublikował w 2022 roku. Projekt prezentuje się jako dojrzalsza forma regulacji, która wychodzi naprzeciw między innymi przepisom niedawno przyjętego na poziomie unijnym pakietu gazowego. Warto jednak odnotować, że nie określa żadnych mechanizmów wsparcia dla wytwarzania zielonego wodoru – piszą Karol Jaworecki i Laura Pytlińska, prawnicy kancelarii CMS, w BiznesAlert.pl.

Czy obrona cywilna idzie w dobrym kierunku? Spięcie