Total kupi Maersk Oil za 7,45 mld dolarów

21 sierpnia 2017, 09:30 Alert

Francuski koncern Total za 7,45 mld dol. kupi oddział firmy Maersk, zajmujący się wydobyciem i poszukiwaniem złóż – podaje Bloomberg.

Maersk Oil
fot. Maersk Oil

Według agencji Maersk otrzyma 97,5 miliona akcji spółki Total. Są one warte 4,95 mld dol., czyli ok. 3,76 proc. całkowitej wartości francuskiej firmy. Kolejne 2,5 mld dol. Maersk zysk w formie przeniesienia długu z głównej spółki na Maersk Oil. Transakcja ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Francuski koncern wydał już oświadczenie w tej sprawie. Według niego przejęcie Maersk Oil pozwoli Totalowi „zwiększyć swoją wartość w wielu kluczowych obszarach”.

Maersk to duńska korporacja, zajmująca się przede wszystkim transportem i logistyką, ale prowadząca także działalność w sektorze energetycznym i wydobywczym. Maersk Oil prowadzi wydobycie lub poszukiwania złóż m.in. na Morzu Północnym oraz w Katarze i Algierii. Firma szczyci się posiadaniem technologii przystosowanej do pracy w bardzo trudnych warunkach i nadającej się do wydobywania surowca z trudno dostępnych miejsc.

Bloomberg/BiznesAlert.pl