Total zaprzestaje wydobycia węgla

25 sierpnia 2015, 08:30 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 24 sierpnia agencja RIA Novosti powołując się na oświadczenie Totalu, francuska spółka ogłosiła, że w związku ze sprzedażą należącego do niej operatora kopalń Total Coal South Africa zaprzestała wydobycia węgla.

Według komunikatu, rząd Republiki Południowej Afryki zatwierdził podpisaną latem 2014 roku umowę o sprzedaży miejscowej filii Totalu. Pozbawienie praw dla spółek zależnych weszło w życie 20 sierpnia bieżącego roku.

– Była to kwestia konsekwentnej strategii i naszego autorytetu. W obliczu problemów związanych ze zmianą klimatu dąży do wspierania wykorzystywania gazu ziemnego, najczystszego paliwa kopalnianego zwłaszcza w porównaniu z węglem, który podczas wytwarzania energii elektrycznej emituje dwa razy więcej gazu cieplarnianych. Do końca 2016 rok zaprzestaniemy działalności w biznesie węglowym – stwierdził cytowany w oświadczeniu dyrektor generalny Totalu Patrck Pouyanne.

Francuska spółka działa głównie na rynku ropy i gazu, jest trzecim co do wielkości wydobywcą ropy w Europie. Ponadto jest także akcjonariuszem niezależnej, rosyjskiej spółki naftowej Novatek z udziałami ponad 18 procent oraz 20 procent udziałów w realizowanym przez Rosjan projekcie Jamał LNG.

Czytaj także:

Novatek sprzedaje dla chińskiego funduszu udziały w projekcie Jamał LNG

Total nie będzie poszukiwał gazu łupkowego w Danii 

Gazprom oficjalnie stał się jedynym właścicielem projektu Sztokman