EnergetykaGaz.

Trójmorze na gaz z Polski czy Rosji? (RELACJA)

IV Konferencja Naukowa „Polityka Energetyczna: Filary i Perspektywy” pod patronatem BiznesAlert.pl

IV Konferencja Naukowa „Polityka Energetyczna: Filary i Perspektywy” pod patronatem BiznesAlert.pl

Czy Polska będzie hubem gazowym dla Trójmorza? Czy da się zrezygnować z gazu z Rosji i czy warto? Czy w zmieniającej się energetyce jest jeszcze miejsce dla węglowodorów? Był to temat dyskusji podczas IV Konferencji Naukowej „Polityka Energetyczna: Filary i Perspektywy” pod patronatem BiznesAlert.pl.

Dyskusję rozpoczęła prezentacja dr Pawła Turowskiego z Biura Bezpieczeństwa Energetycznego, który przedstawił pytanie do dyskusji: czy gaz z Rosji zaleje kraje postulowanego Trójmorza.

– Rosja i Norwegia odgrywają kluczową rolę, jako główni dostawcy kontrolujący dwie trzecie dostaw do Europy. Pozytywnym aspektem było odkrycie złoża Svedrup. Liczymy na kolejne, które pozwolą utrzymać wydobycie. Infrastruktura jest rozbudowana w południowej części Norwegii, ale liczymy się z tym, że nowe odkrycia pojawią się na północy. Powstaje dylemat: czy połączyć te złoża, czy postawić na bardziej elastyczne rozwiązanie, czyli LNG. To będzie decydowało dokąd popłynie norweski gaz w dłuższej perspektywie – podsumował prof. Jakub Godzimirski z Norwegian Institute of International Affairs.

– Norwegia prowadzi aktywną politykę zdobywania rynków. Widzieliśmy dostawy do Litwy, przez chwilę dostarczała gaz na Ukrainę przez Czechy i Słowację. W latach 90-tych odebrała w Czechach jedną trzecią rynku Gazpromowi – wyliczał profesor.
– Ropy i gazu na świecie jest po prostu dużo. Kiedyś myślano, że nadejdzie peak oil. Teraz przez rewolucję łupkową w USA i innych miejscach na świecie, podejście jest inne – mówił Maciej Kołaczkowski z World Economic Forum. – Wydobycie gazu w USA jest stowarzyszone z wydobyciem ropy. Ropa płaci za inwestycję, a gaz jest wydobywany razem z nią, bo nie jest palony – wskazywał. Jego zdaniem będą pojawiać się kolejni dostawcy, w tym Rosja, która uruchomiła terminal Yamal LNG w trudnych warunkach atmosferycznych. – Będzie coraz więcej dostawców, więc myślę, że będzie gaz dla Trójmorza.

Jego zdaniem rozwój rynku pokazuje, że Polska nie musi całkowicie rezygnować z gazu rosyjskiego, bo ma wybór. – Naszym celem powinno być oczywiście, żeby gaz był bezpieczny, a cena była wyrażona w dolarach, żeby gaz był po cenie konkurencyjnej, jak kupują go Niemcy, a cena w kontrakcie nie wymagała umów międzyrządowych i tym podobnych – podsumował.

– Im więcej wolumenu trafia do naszego systemu, im więcej wejść do systemu, tym z punktu widzenia rynku giełdowego lepiej. Powinna się przez to zwiększać płynność. Rynek będzie płynniejszy i bardziej wiarygodny, a cena kształtowana w Polsce będzie miała w pewnej perspektywie szansę być ceną referencyjną dla regionu Trójmorza – powiedział Dr Marcin Sienkiewicz, zastępca dyrektora ds. strategii Towarowej Giełdy Energii. Jego zdaniem wówczas będzie mogła konkurować ceną z giełdami zachodnioeuropejskimi.

Zdaniem dr Turowskiego Europa Środkowo-Wschodnia funkcjonuje inaczej niż Europa Zachodnia. Polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej jest jego zdaniem wykorzystywana do wpływu na rynek. – Kiedy rynek się liberalizuje, dziwne by było, że nie założymy zastosowania przez Rosjan dumpingu cenowego, w celu wycięcia konkurencji. Jeśli cele polityczne są dla nich tak samo ważne jak ekonomiczne, to może dojść do sytuacji w której dojdzie do przemian rynkowych, a oni i tak będą mieć dominację. Zróbmy tak, żeby nasze terminale nie zaczęły obsługiwać rosyjskiego gazu – zaapelował Turowski.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X