Infrastruktura

Daszyńska-Muzyczka: Trójmorze potrzebuje 600 mld euro by usunąć zaległości

Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative

Kraje Trójmorza. Fot. Three Seas Initative

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, mówiła podczas Forum Wizja Rozwoju o projekcie Trójmorza. Jej zdaniem Fundusz w ramach tej inicjatywy to dobry początek, ale region może potrzebować nawet 600 mld euro inwestycji.

Rzeczy nieosiągalne

– To wielka szansa dla Polski i całego regionu. Dzięki niej jesteśmy w stanie budować, nie tylko infrastrukturę, o której dużo się mówi, ale także kapitał społeczny, abyśmy jako społeczeństwa osiągali razem rzeczy nieosiągalne – oceniła Daszyńska-Muzyczka.

– Kryzys COVID-19 pokazuje dobitnie jak ważne jest zaufanie, że możemy wiele osiągnąć dzięki współpracy partnerskiej – oceniła prezes BGK. Oceniła, że Polska jest największym krajem Trójmorza, które razem zamieszkuje 112 mln ludzi. – To prawie tyle, co w Rosji – dodała.

– Ciągle brakuje nam połączeń i infrastruktury na osi Północ-Południe. Budowa infrastruktury na tej osi ma ogromne znaczenie, bo być może to będzie kamień węgielny pod budowę silnych gospodarek w regionie, poprzez budowę nowych łańcuchów logistycznych. To ogromna szansa dla Polski i całego regionu – stwierdziła Daszyńska-Muzyczka.

BGK przedstawiła w 2017 roku inicjatywę wsparcia finansowego i utworzenia Funduszu Trójmorza. Prezes Daszyńska-Muzyczka twierdzi, że do 2030 roku nakłady powinny sięgnąć 600 mld euro, aby kraje regionu osiągnęły poziom rozwoju krajów zachodnioeuropejskich. – Założyliśmy, że fundusz będzie opiewał na 5 mld euro. To kropla w morzu potrzeb – przyznała. Jednak jej zdaniem jest to dobry początek pokazujący potencjał, który w przyszłości pozwoli skutecznie pozyskać większe środki.

Szczyt Trójmorza w Tallinie ma być okazją do przedstawienia pierwszych projektów dofinansowanych z funduszu trójmorskiego.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polski plan sprawiedliwej transformacji powstaje w cieniu rekonstrukcji rządu


Powiązane artykuły

Atak hybrydowy Rosji na Bałtyku. Ekspert: Moskwa daje sygnały NATO

Moskwa dopuszcza się szeregu działań hybrydowych wymierzonych w NATO. Jednym z nich jest zagłuszanie sygnału GPS Morzu Bałtyckim, które ostatnio...

IGNIS – polska iskra w kosmosie. Co nam zostanie po misji Polaka?  

Łącznie 20 dni poza Ziemią, w tym 18 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niemal 105 godzin pracy polskiego astronauty,...
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Udostępnij:

Facebook X X X