AktualnościBezpieczeństwoGospodarka

Trump ma pomysł na NATO. Kto płaci ten otrzyma ochronę

Donald Trump

Donald Trump w Gabinecie Owalnym / Fot: : PAP / EPA

– Jeśli oni nie będą płacić, ja nie będę ich bronił – powiedział prezydent Donald Trump o członkach NATO. Podniósł kwestię nierówności w zaangażowaniu finansowym w Sojusz i wyraził wątpliwość czy Europa pomogłaby USA gdy zostały zaatakowane.

Donald Trump, prezydent USA, podczas ceremonii w Gabinecie Owalnym, w rozmowie z dziennikarzami odniósł się o przyszłości NATO.

– Jeśli oni nie będą płacić, ja nie będę ich bronił – powiedział prezydent. – To zdrowy rozsądek: nie płacą, nie będę ich bronił – dodał.

Trump zauważył, że gdy przedstawił podobny postulat siedem lat temu to spotkał się z krytyką, ale Sojusznicy podnieśli wydatki na obronność. Zdaniem prezydenta USA Sojusz Północnoatlantycki to „coś potencjalnie dobrego”, jednak jest to nieuczciwy układ.

Pomyślcie o tym, płacimy 100 procent na ich wojsko, a oni nas rolują na handlu – powiedział Donald Trump.

Kto ile płaci na NATO?

Obecny wymóg zakłada, by każdy z krajów Sojuszu wydawał minimum dwa procent PKB. W 2023 i 2024 roku liderem była Polska, która przeznaczyła w ubiegłym roku około 4,1 procent produktu krajowego brutto na obronność. Na drugim miejscu znalazła się Estonia i Stany Zjednoczone z 3,4 procent, a ostatnia na podium Litwa z 3,2 procent. Poniżej progu były Chorwacja z 1,8 procent, Portugalia z 1,6 procenta, Włochy z 1,5 procenta, Kanada z 1,4 procenta oraz Słowacja, Hiszpania, Luksemburg i Belgia z 1,3 procent PKB wydanego na obronność. Tym samym cel spełniły 23 z 32 kraje członkowskie.

Dokładna kwota zależna jest od PKB danego kraju. Tym samym kraje, które wydają procentowo najwięcej, niekoniecznie przeznaczają najwięcej gotówki. Według zestawień portalu Statista, w 2024 roku, Stany Zjednoczone wydały 754,7 miliardy dolarów na zbrojenia. Pozostali członkowie 353,2 miliardy dolarów.

O zwiększenie wydatków na obronność apelowali niektórzy przywódcy krajów członkowskich, w tym prezydent Andrzej Duda. Podobnego zdania jest m.in. Litwa czy USA.

Trump nie jest pewien pomocy NATO

– To moi przyjaciele, ale gdyby Stany Zjednoczone miały kłopoty i zadzwonilibyśmy do nich, powiedzielibyśmy, że mamy problem: „Francjo, mamy problem”, myślicie, że przyjdą i nas ochronią? Powinni, (ale) nie jestem pewien – powiedział prezydent podczas spotkania w Gabinecie Owalnym.

Artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, mówi o tym, że atak na któregokolwiek Sojusznika, będzie traktowany jako atak na całe NATO. Do tej pory skorzystano z niego raz, po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku wymierzonych w Stany Zjednoczone. W ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), które składały się głównie z państw członkowskich NATO, rozpoczęto misje w Afganistanie.

Siły USA w Europie

Według telewizji NBC Trump planuje przemieścić siły USA w Europie do państw, które spełniają wymogi na obronność, czyli m.in. Polski lub Litwy. W Polsce stacjonują siły sojusznicze, w listopadzie 2024 roku uruchomiono bazę antyrakietową USA w Redzikowie. Jest ona częścią systemu Egida, zdolnego ochronić przed pociskami balistycznymi.

NATO / Biznes Alert / Statista / PAP / Marcin Karwowski

Europa układa plany jak zastąpić obecność USA na Ukrainie. Starlinki mogą pójść w odstawkę


Powiązane artykuły

Prezydent USA Donald Trump, foto: EPA/AL DRAGO / POOL

Trump znów grozi cłami. Japonia i Korea Południowa na celowniku USA

Prezydent USA Donald Trump zaostrza retorykę handlową wobec sojuszników. Od 1 sierpnia Japonia, Korea Południowa i kilkanaście innych krajów muszą...

Trump: Rosja nie pozostawiła wyboru. Ukraina dostanie więcej broni

Amerykański prezydent obiecał zwiększenie dostaw uzbrojenia na Ukrainę, głównie służącej do obrony. Deklaracja padła tydzień po tym jak jego administracja...
polski paszport, zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/ Leszek Szymański

Prezydent może nadać obywatelstwo polskie. Jak działa ta procedura?

Nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP to jedna z jego konstytucyjnych prerogatyw. Dla cudzoziemców to często kluczowy krok w legalizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X