Prezydent USA Donald Trump zaproponował bezpłatne objęcie Kanady amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej „Złota Kopuła”. W zamian za to Kanada musiałaby stać się 51. amerykańskim stanem. Koszt tarczy dla niepodległej Kanady wyniósłby 61 mld dolarów.
Rząd Kanady odrzucił już propozycję Trumpa, którą prezydent zamieścił w serwisie Truth Social. Rzecznik premiera Marka Carneya, cytowany przez Financial Times, podkreślił, że Kanada pozostanie niepodległym i suwerennym państwem.
Złota Kopuła USA
„Złota Kopuła” to wizja supernowoczesnego systemu zdolnego do przechwytywania wrogich rakiet, nawet tych wystrzelonych z kosmosu. Ma chronić Stany Zjednoczone przed pociskami hipersonicznymi, zaawansowanymi pociskami manewrującymi i międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi.
Jacek Tarociński, analityk ds. bezpieczeństwa z Ośrodka Studiów Wschodnich, studzi entuzjazm. Jego zdaniem „Złota Kopuła” nie zapewni natychmiastowej, całkowitej odporności, a co więcej, może sprowokować silną reakcję rywali USA.
Mimo zapewnień Trumpa o uruchomieniu projektu do końca jego kadencji, eksperci sceptycznie podchodzą do terminu. Technologia potrzebna do stworzenia urządzeń przechwytujących w kosmosie jeszcze nie istnieje. Kongresowe Biuro ds. Budżetu szacuje, że koszt takiego przedsięwzięcia może sięgnąć 542 mld dolarów w ciągu 20 lat.
USA i Kanada od 1958 roku współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa w ramach NORAD (North American Aerospace Defense Command). To wspólne dowództwo wojskowe odpowiada za ochronę przestrzeni powietrznej i kosmicznej Ameryki Północnej, w tym za ostrzeganie przed zagrożeniami.
Siedziba NORAD mieści się w Peterson Air Force Base w amerykańskim stanie Kolorado, z oddziałami regionalnymi w obu krajach, w tym także na Alasce.
PAP / Biznes Alert