AktualnościBezpieczeństwo

Trump pomógł wynegocjować rozejm w Strefie Gazy. Izrael ostrzega, że to nie koniec

Silne zaangażowanie USA i ich prezydenta elekta Donalda Trumpa pomogło w wynegocjowaniu zawieszenia broni w Strefie Gazy – powiedział minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar w rozmowie z CNN. Przestrzegł jednak, że porozumienie może zostać zerwane.

Saar podkreślił rolę Trumpa, ale zaprzeczył, jakoby jego administracja zmusiła rząd Izraela do zrobienia czegokolwiek wbrew swojej woli. – Współpracowaliśmy, by osiągnąć cel, który był dla nas bardzo istotny, a prezydent Trump był bardzo pomocny w osiągnięciu tego celu – powiedział.

To nie koniec

Minister nie zgodził się z twierdzeniem, że wszystkie cele Izraela w wojnie przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy zostały osiągnięte. – Widzimy dzisiejsze zdjęcia z Gazy. Hamas wciąż rządzi w Gazie – powiedział.

Saar zaznaczył, że przejście z pierwszej fazy porozumienia do kolejnych “nie jest automatyczne”. – Będziemy negocjować w dobrej wierze. Chcemy powodzenia całej umowy. Ale nie porzucimy celów (…) Hamas nie może dalej rządzić w Strefie Gazy – oświadczył.

W ramach pierwszej fazy porozumienia Hamas uwolnił w niedzielę trzy zakładniczki, przetrzymywane w Strefie Gazy od 15 miesięcy. W zamian Izrael zwolnił z więzień 90 palestyńskich więźniów, głównie kobiet i dzieci. Według źródeł agencji AFP kolejna partia zakładników ma zostać uwolniona 25 stycznia.

Wojna między Izraelem a Hamasem jest następstwem ataku tej organizacji i koalicji islamistycznych bojówek ją wspierających na Państwo Żydowskie, który został przeprowadzony 7 października 2023 r. W masakrze, której dokonali terroryści, zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw, a 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.

PAP / Biznes Alert

Misja ONZ w Libanie jest permanentnie zagrożona


Powiązane artykuły

Godło Polski przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, Rosja. Ilustracja na zdjęciu. fot. PAP/EPA/ANATOLIJ MALTSEV

Rosja zamknie polski konsulat w Królewcu

Od 29 sierpnia Rosja wycofuje zgodę na funkcjonowanie polskiego konsulatu generalnego w Królewcu. Moskwa tłumaczy ten krok odwetem za zamknięcie...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X