Trump: USA niekoniecznie pomogą sojusznikom z NATO w razie ataku Rosji

21 lipca 2016, 08:12 Alert
Donald Trump
Donald Trump. Źródło: Flickr

(The New York Times/Washington Post/Wojciech Jakóbik)

Nominat Partii Republikańskiej do startu w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump ocenił, że jego kraj niekoniecznie pomógłby sojusznikom NATO, jeżeli doszłoby do agresji przeciwko nim.

W rozmowie z New York Timesem Trump odpowiedział na pytanie o możliwość agresji rosyjskiej przeciwko krajom bałtyckim: Litwie, Łotwie i Estonii, które należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Republikański kandydat powiedział, że jeśli Rosja zaatakowałaby te państwa, zdecydowałby się na pomoc im dopiero po ocenie, czy „te państwa wypełniły swoje zobowiązania wobec USA”.

Kraje bałtyckie wstąpiły do NATO w obawie przed odrodzeniem się rosyjskiego imperializmu. Po nielegalnej aneksji Krymu i zajęciu części ukraińskiego Donbasu przez siły rosyjskie, Bałtowie domagali się zwiększenia zaangażowania Sojuszu w regionie zagrożonym działaniami Rosji. Na szczycie NATO w Warszawie zapadła decyzja o rozmieszczeniu czterech batalionów w krajach bałtyckich i Polsce. Amerykanie mają stacjonować w tym ostatnim państwie.

Jak informowała administracja USA, Rosja mogłaby zająć państwa bałtyckie w 60 godzin.