AtomBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OZERopaŚrodowiskoSurowce

Trump wygrał bo przemówił do portfeli społeczeństwa, a nie problemów mniejszości. Spięcie

Autor: Mikołaj Teperek

– Trump nawiązał do portfeli wyborców. Tego co dotyczy wszystkich, a nie wybranych grup, jak często robiła Kamal Harris. Próbowała zjednać głosy mniejszości m.in. jak Afroamerykanów. Trump mówił o inflacji, kosztach produktów codziennego zapotrzebowania oraz tańszej benzyny i rachunków za energię – mówił Mikołaj Teperek w Spięciu.

W najnowszym odcinku Spięcia gościem redakcji jest Mikołaj Teperek, amerykanista i założyciel podcastu Niepoprawny Dyplomata. Opowiadał o skutkach wybrania Donalda Trumpa na 47 prezydenta USA.

– Co sprawiło, że ludzie z wahających się stanów zdecydowali, aby oddać głosy na Trumpa? – pyta redaktor Marcin Karwowski.

– Trump nawiązał do portfeli wyborców. Tego co dotyczy wszystkich, a nie wybranych grup, jak często robiła Kamal Harris. Próbowała zjednać głosy mniejszości m.in. jak Afroamerykanów. Trump mówił o inflacji, kosztach produktów codziennego zapotrzebowania oraz tańszej benzyny i rachunków za energię – odpowiedział Teperek.

– Czego możemy spodziewać się po polityce energetycznej Donalda Trumpa?

– Amerykanie są za atomem, wracają nawet do wskrzeszania dawnych elektrowni jądrowych, chociaż Trump pozytywniej wyrażał się o małych reaktorach jądrowych. Chce również uwolnić to co jest pod ziemią. Złoża na których, mówiąc metaforycznie, Amerykanie śpią i z których słynie nie tylko Teksas ale i Pensylwania. Stan wahający się, który zagłosował za Trumpem. Chodzi o łupki, z których można uzyskać gaz oraz ropę – wyjaśnia ekspert.

– Co więcej obiecał dopuścić do szczelinowania, metody wydobywania wspomnianych paliw, która jest szkodliwa dla środowiska – dopowiada Marcin Karwowski. – Odejdźmy jednak od energetyki, czy USA pod nową-starą władzą mogą wyjść z NATO?

Najnowszy odcinek podcastu Spięcie można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

– Nie, ale wielokrotnie mówił, że Stany Zjednoczone nie poprą Sojuszników, którzy nie wydają dwóch procent PKB na obronność. Takim krajem jest np. Hiszpania. Polska w tej kwestii jest w czołówce więc nie powinna się martwić, co podkreślają też politycy – wyjaśnia Teperek.

– Czy to oznacza, że USA mogą porzucić Sojuszników, którzy płacą za mało na obronność? Czy nie spowoduje to rozłamu NATO? W zeszłym roku tylko 11 krajów przekroczyło ten próg. Jednak NATO nie jest usługą Stanów Zjednoczonych, a sojuszem, gdzie pełnią jedną z ról – dopytuje redaktor Karwowski.

– Jest to możliwe. Trump podczas swojej poprzedniej prezydentury podkreślał, że NATO ma przestarzałą konstrukcję. Nie spodziewam się wyjścia USA z sojuszu, ale myślę, że mogą go czekać rekonstrukcje. Uważam jednak, że rządy innych państw się tego spodziewają. W Polsce można zaobserwować działania zmierzające do tego, abyśmy dalej byli bliskim partnerami – odpowiada Mikołaj Teperek.

Opracował Marcin Karwowski

Trump uczyni energetykę konwencjonalną znowu wielką


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...
Chiny ujawniają drona Mosquito zasilanego przez AI, foto: screen YT Defence news

Chiński “komar” szpiegowski. Nowy dron ujawnia wyścig miniaturyzacji

Chińskie laboratoria obronne ujawniły miniaturowego drona w kształcie komara, który ma kamery, mikrofony i może omijać radary. Okazuje sie, że...

Udostępnij:

Facebook X X X