Trump może oddać Rosji Krym i Donbas

8 kwietnia 2024, 10:30 Alert

Osoby powiązane z Trumpem przekazały, że były prezydent w razie ponownego objęcia urzędu, będzie dążył do zawieszenia broni między Rosją, a Ukrainą poprzez oddanie części terytoriów agresorowi.

Donald Trump. Źródło: Flickr
Donald Trump. Źródło: Flickr

Washington Post powołując się na osoby będące blisko Donalda Trumpa, byłego prezydenta USA, poinformował, że według polityka jest on w stanie zakończyć konflikt na Ukrainie po objęciu prezydentury. Droga do tego miałaby polegać na wywarciu presji na Ukrainę, by ta oddała agresorowi Krym i przygraniczne rejony Donbasu. Rozmowy, w których padły te stwierdzenia miały charakter poufny i źródła Washington Post poprosiły o zachowanie anonimowości. Trump publicznie utrzymuje, że wynegocjuje porozumienie pokojowe między Rosją, a Ukrainę w ciągu 24 godzin i zrobi to nawet przed ponownym oficjalnym objęciem urzędu. Odmówił jednak dokładnego wyjaśnienia jak by to zrobił.

– Powiem każdemu z nich coś czego bym nie powiedział reszcie świat, dlatego nie mogę teraz powiedzieć więcej na ten temat – powiedział Trump w trakcie marcowego wywiadu z Sebastianem Gorką, odnosząc się do przekonania prezydentów Rosji i Ukrainy do zawieszenia broni

Sojusznicy Trumpa w obozie republikanów kładą nacisk na skupienie się, aby zmniejszyć zagrożenie ze strony Chin, między innymi poprzez zmniejszenie zależności Moskwy od Pekinu. Zdaniem byłego prezydenta i Rosja i Ukraina chcą zachować twarz. Jednocześnie twierdził, że część mieszkańców okupowanych teren nie miałaby nic przeciwko, by stać się oficjalnie częścią Rosji.

Washington Post zacytował senatora Lindseya Grahama, byłego krytyka Trumpa, a obecnie zwolennika, który powiedział, że Putin musi zapłacić za agresję na Ukrainę i nie może w ostatecznym rozrachunku wygrać. Emma Ashford, członek bezpartyjnego think tanku Simson Center, powiedziała, że takie rozwiązanie trwającego konfliktu byłoby okropne. Nie dałoby Ukrainie gwarancji, że Rosja nie będzie dalej się zbroiła i zaatakuje ponownie w przyszłości.

– Wszelkie spekulacje na temat planu prezydenta Trumpa pochodzą ze źródeł anonimowych i niepotwierdzonych, które nie mają pojęcia ani co się dzieje, ani co się stanie – powiedziała Karoline Leavitt, rzeczniczka kampanii Trumpa cytowana przez Washington Post. – Prezydent Truma jako jedyny mówi o zaprzestaniu mordowania – dodała.

– Niewytłumaczalne i pełne podziwu relacje byłego prezydenta Trumpa z Putinem, w połączeniu z jego wrogością wobec NATO, nie mogą zapewnić Europie ani Ukrainie bezpieczeństwa w jego kontaktach z Rosją – powiedział Tom Donilon, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta Baracka Obamy, w rozmowie z Washington Post.

Washington Post / Marcin Karwowski

Atak dronów na Zaporoską Elektrownię Jądrową. Są nowe fakty