Trump wypowiada Partnerstwo Transpacyficzne

23 stycznia 2017, 18:18 Alert

Jak donosi agencja Reuters, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał dekret o wypowiedzeniu Partnerstwa Transpacyficzego (ang. Trans-Pacific Partnership – TPP). Wcześniej powołując się na źródła w Białym Domu kanał NBC News informował, że może do tego dojść właśnie dzisiaj.

Źródło: WikiCommons

Informowano również, że Trump podejmie kroki na rzecz rozpoczęcia indywidualnych rozmów handlowych z państwami-stronami TPP. Przypomnijmy, że przed objęciem urzędu deklarował, iż jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobi po zaprzysiężeniu to wypowiedzenia wspomnianej umowy. Określił ją mianem ,,potencjalnej katastrofy dla USA” twierdząc, że preferuje dwustronne stosunki handlowe.

TPP zostało podpisane jeszcze przez Baracka Obama, który miał nadzieję na to, że przed zakończeniem swojej kadencji uda mu się przeforsować porozumienie przez Kongres. Jak zauważa The Hill wycofanie się z TTP może zniweczyć lata pracy i wprowadzić nową niepewność w relacje na świecie, zwłaszcza w obszarze Azji i Pacyfiku.

USA rozważają renegocjację NAFTA

Trump rozważa również renegocjację Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (ang. North American Free Trade Agreement – NAFTA) zawarty między USA a Kanadą i Meksykiem.
Przypomnijmy, że 20 stycznia Donald Trump został oficjalnie 45-tym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym została podpisana w lutym 2016 roku przez przedstawicieli 12 państw. Zakłada stworzenie szerokiej strefy wolnego handlu w regionie Azji i Pacyfiku.

Warto także wspomnieć, że od lipca 2013 roku Unia Europejska rozmawia z USA o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP). Chodzi o utworzenie strefy wolnego handlu, która obejmowałaby ok. 820 mln ludzi.

Reuters/The Hill/Piotr Stępiński