AlertAtomEnergetyka

Trwają rozmowy z mieszkańcami Pomorza o budowie elektrowni jądrowej

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Spotkania informacyjne, które inwestor elektrowni przeprowadził w pierwszej połowie kwietnia, odbyły się w Słajszewie, Sasinie, Jackowie oraz Kopalinie, czyli na terenie gminy Choczewo, wskazanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe jako preferowana lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ich głównym celem było przybliżenie najważniejszych informacji z tzw. raportu środowiskowego dotyczącego inwestycji. Dokument 29 marca złożono do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

– W każdym z tych spotkań udział wzięło co najmniej kilkadziesiąt osób, za co w imieniu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe bardzo dziękuję. Wiemy, że temat elektrowni jądrowej na Pomorzu jest istotny dla mieszkańców i dlatego będziemy kontynuować rozpoczęty dialog zarówno ze społecznością lokalną, jak i z władzami samorządowymi. Podobne spotkania informacyjne poświęcone raportowi środowiskowemu zorganizujemy także dla mieszkańców gmin Krokowa oraz Gniewino – mówi Joanna Szostek, p.o. kierownika zespołu ds. komunikacji i zarządzania interesariuszami.

W spotkaniach wzięli udział eksperci merytoryczni, którzy przygotowywali raport o oddziaływaniu na środowisko elektrowni jądrowej na Pomorzu. Przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych zaprezentowali mieszkańcom zarówno informacje na temat wyboru preferowanej lokalizacji inwestycji, jak i przedstawili znajdujące się w raporcie środowiskowym plany związane z tzw. infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. drogami, połączeniem kolejowym, infrastrukturą wodno-kanalizacyjną czy też teleinformatyczną.

Ze względu na obszerność samego raportu, wynikającą z faktu, że kampania badań środowiskowych była prowadzona na wyjątkową skalę, w trakcie spotkania przybliżono też zawartość dokumentu opisując w którym jego miejscu można będzie znaleźć informacje z danej dziedziny. Przytoczono również dane dotyczące wpływu inwestycji m.in. na nieruchomości, leśnictwo, turystykę, rynek pracy czy też gospodarkę. Opisano także wpływ inwestycji na bezpieczeństwo radiologiczne.

Oprócz prezentacji szczegółów z raportu środowiskowego, spotkania były przede wszystkim okazją do dyskusji oraz zadawania pytań na tematy związane z inwestycją przygotowywaną przez Polskie Elektrownie Jądrowe.

Kwietniowe spotkania rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych w regionie, podczas których spółka przybliży mieszkańcom zarówno raport środowiskowy, jak i status realizacji inwestycji oraz możliwości współpracy ze społecznością lokalną. Wydarzenia odbyły się z inicjatywy spółki PEJ i nie były tożsame z udziałem społeczeństwa w wydawaniu decyzji środowiskowej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Polskie Elektrownie Jądrowe/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X