Trzaskowski: Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji

27 marca 2019, 10:15 Innowacje

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział powołanie Rady Smart City. Wystąpił na IX Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl. – Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji. Każde nowoczesne miasto musi być miastem innowacji – powiedział prezydent.

Rafał Trzaskowski na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl
Rafał Trzaskowski na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

– Dzisiaj szukamy pewnego profilu miasta, które będzie nas odróżniało na tle innych miast. Chcemy przyciągnąć inwestorów. Wszyscy mówimy o innowacyjność. Teraz pojawia się pytanie jak to przekuć na konkretne rozwiązania – mówił prezydent.

Według prezydenta Trzaskowskiego podstawą strategii rozwoju miasta w latach 2030-2040 będą innowacje oparte na „jakości strony społecznej”. – Ideę inteligentnego miasta chcemy wdrażać poprzez to, w czym jesteśmy najlepsi, a więc aktywność mieszkańców. Jesteśmy otwartą metropolią, która współpracuje z gminami ościennymi. Współpracujemy z sektorem naukowym, innowacyjnym biznesem tak, aby mieszkańcy mogli korzystać z tego potencjału – powiedział.
Prezydent zapewnił, że Ratusz traktuje miasto jako platformę, która pomaga mu się komunikować z mieszkańcami. – Nie ma możliwości rządzenia bez komunikacji i rozmowy z mieszkańcami – stwierdził.

– Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji. Każde nowoczesne miasto musi być miastem innowacji – powiedział prezydent. – Innowacje i cyfryzacja są jednymi z moich priorytetów. Chcemy nadal rozwijać m.in. e-usługi, aby miasto było bliżej mieszkańców – powiedział włodarz stolicy.

Zapowiedział również powołanie Rady Smart City. – Chcemy w jej ramach uzgadniać nasze projekty po to, aby tworzyć szeroką i rzeczywistą partycypację mieszkańców. Chcemy testować inteligentne technologie w naszym mieście – mówił prezydent Trzaskowski. W tym kontekście stwierdził, że innowacyjne rozwiązania mogą pomóc w walce ze smogiem. – Walka z zanieczyszczeniami powietrza jest jednym z moich priorytetów. Jesteśmy otwarci na wszystkie rozwiązania, które pomogą walczyć ze smogiem – powiedział gość Forum.