Trzaskowski: Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji

27 marca 2019, 10:15 Innowacje
Rafał Trzaskowski na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl
Rafał Trzaskowski na Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział powołanie Rady Smart City. Wystąpił na IX Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl. – Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji. Każde nowoczesne miasto musi być miastem innowacji – powiedział prezydent.

– Dzisiaj szukamy pewnego profilu miasta, które będzie nas odróżniało na tle innych miast. Chcemy przyciągnąć inwestorów. Wszyscy mówimy o innowacyjność. Teraz pojawia się pytanie jak to przekuć na konkretne rozwiązania – mówił prezydent.

Według prezydenta Trzaskowskiego podstawą strategii rozwoju miasta w latach 2030-2040 będą innowacje oparte na „jakości strony społecznej”. – Ideę inteligentnego miasta chcemy wdrażać poprzez to, w czym jesteśmy najlepsi, a więc aktywność mieszkańców. Jesteśmy otwartą metropolią, która współpracuje z gminami ościennymi. Współpracujemy z sektorem naukowym, innowacyjnym biznesem tak, aby mieszkańcy mogli korzystać z tego potencjału – powiedział.
Prezydent zapewnił, że Ratusz traktuje miasto jako platformę, która pomaga mu się komunikować z mieszkańcami. – Nie ma możliwości rządzenia bez komunikacji i rozmowy z mieszkańcami – stwierdził.

– Warszawa jest miastem cyfrowej transformacji. Każde nowoczesne miasto musi być miastem innowacji – powiedział prezydent. – Innowacje i cyfryzacja są jednymi z moich priorytetów. Chcemy nadal rozwijać m.in. e-usługi, aby miasto było bliżej mieszkańców – powiedział włodarz stolicy.

Zapowiedział również powołanie Rady Smart City. – Chcemy w jej ramach uzgadniać nasze projekty po to, aby tworzyć szeroką i rzeczywistą partycypację mieszkańców. Chcemy testować inteligentne technologie w naszym mieście – mówił prezydent Trzaskowski. W tym kontekście stwierdził, że innowacyjne rozwiązania mogą pomóc w walce ze smogiem. – Walka z zanieczyszczeniami powietrza jest jednym z moich priorytetów. Jesteśmy otwarci na wszystkie rozwiązania, które pomogą walczyć ze smogiem – powiedział gość Forum.