Trzy zbiorniki na olej napędowy wzmocnią bezpieczeństwo paliwowe Polski i nie tylko

4 czerwca 2024, 18:00 Alert

PERN oraz Mostostal Warszawa i Mostostal Płock podpisały umowę na budowę trzech zbiorników na olej napędowy w Dębogórzu w celu rozbudowy tamtejszego hubu paliwowego ważnego dla Polski, ale nie tylko.

Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN

– PERN S.A. i konsorcjum spółek Mostostal Warszawa i Mostostal Płock podpisały umowę o wartości prawie 150 mln zł na budowę trzech zbiorników magazynowych na olej napędowy. Dzięki tej inwestycji pojemność bazy paliw PERN w Dębogórzu powiększy się o kolejne 150 tys. m szesc.. To kolejny etap rozbudowy tego nadmorskiego hubu paliwowego, zaliczanego do infrastruktury strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i krajów sąsiednich. Projekt ten wpisany został do programu rozbudowy infrastruktury krytycznej – informuje PERN.

– Termin zakończenia inwestycji został zaplanowany na 2025 rok, a wartość kontraktu sięga 148 mln zł. Inwestycja jest odpowiedzią spółki na potrzeby rynku i oczekiwania klientów, którzy w coraz większym stopniu dywersyfikują dostawy surowca. Nowa infrastruktura pozwoli na przechowywanie zapasów interwencyjnych oraz bardziej elastyczny obrót paliwami. Jest także jednym z elementów wzmacniania niezależności energetycznej Polski – tłumaczy PERN.

PERN przypomina, że pojemność bazy paliw  w Dębogórzu wynosi 360 tys. m sześc.. Baza ta pełni funkcję kluczowego ogniwa dla zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Znajduje się ona blisko naftoportu w Gdańsku przez który docierają na terytorium polskie ropa oraz produkty naftowe na potrzeby krajowe oraz zagranicy, w tym Ukrainy zmagającej się z inwazją Rosji.

PERN / Wojciech Jakóbik

PERN w Dębogórzu otwiera się na partnerów z Ukrainy w przyszłości