XXVI Forum Ekonomiczne, TTIP, demografia. Specjalne wydanie BiznesAlert.pl w RDC

6 września 2016, 16:57 Alert

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Rynek opinii


☑️ Specjalne wydanie realizowane prosto z XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.


▶ Rozmowa I

Po wypowiedzi dla mediów wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela o fiasku rozmów w sprawie utworzenia Transatlantyckiego Partnerstwa Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, Francja wezwała do zaprzestania rozmów zarówno na temat TTIP jak i umowy o wolnym handlu transatlantyckim (TAFTA). Pierwsza runda TTIP odbyła się 9 lipca 2013 roku w Waszyngtonie. Według wstępnych szacunków podpisanie umowy pozwoli USA i Europie stworzyć ponad 13 mln nowych miejsc pracy, przyczyni się do rozwoju handlu międzynarodowego, zwiększenia o 6,6 procent wolumenu eksportu UE do USA oraz importu z USA o 12,4 procent rocznie. Umowa z Amerykanami ma także  wielu przeciwników na Starym Kontynencie. Według nich podpisanie TTIP może być niekorzystne dla europejskich konsumentów i rolników, ponieważ zniesienie ceł chroniących europejski rynek żywnościowy, spowoduje zalew rynku przez żywność zza Oceanu, której koszty wytworzenia są niższe ze względu na nieduże standardy jakościowe. W jaki sposób TTIP wpłynie na relacje Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi? O tym porozmawiamy z Michałem Kobosko, dyrektorem Atlantic Council.

▶ Rozmowa II

Według nieoficjalnych informacji ustalonych przez portal Onet.pl, Premier Węgier Wiktor Orban zostanie wyróżniony nagrodą Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy, jednego z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. O wyborze Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz o samym wydarzeniu porozmawiamy z Igorem Janke, prezesem Instytutu Wolności, partnerem w Bridge sp. z o.o., współwłaścicielem Salon24.pl

▶ Rozmowa III

Jak powszechnie wiadomo, demografia determinuje rozwój gospodarki państwa. Polska boryka się z coraz większymi problemami demograficznymi. Współczynnik dzietności spada z roku na rok, młodych ludzi często nie stać na założenie rodziny. Receptą według rządu ma być m.in. wprowadzony niedawno program 500 plus. Projekt ten ma także zachęcić do powrotów i zakładania rodzin Polaków, którzy wyemigrowali za granicę w celach zarobkowych. Czy te i inne programy rządowe są w stanie zniwelować problemy demograficzne Polski? Jakie są ich przyczyny? Odpowiedzi na to pytania postaramy się znaleźć w rozmowie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Bartoszem Marczukiem.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl)