Spada liczba nowych turbin wiatrowych w Belgii

23 grudnia 2019, 13:15 Alert

Przez protesty mieszkańców i trudności producentów w 2018 roku w północnej Belgii, Flandrii, zainstalowano jedynie 25 nowych turbin wiatrowych – podały lokalne media.

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.
Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

Turbiny wiatrowe

Ubiegłoroczny wynik jest mało imponujący, jeśli zestawić go danymi z lat 2015 i 2017, gdy zbudowano odpowiednio 85 i 80 turbin wiatrowych . Flamandzkie stowarzyszenie energii wiatrowej obwinia za ten stan rzeczy przeciąganie się procedur odwoławczych dotyczących pozwoleń na budowę.

Publiczny nadawca radiowo-telewizyjny VRT wskazuje też na problemy producentów komponentów, przez co wydłużały się terminy dostaw części wiatraków. W efekcie wybudowane w 2018 roku turbiny mają moc 75 MW.

Dla porównania 550 turbin wiatrowych, które powstały dotychczas w tym regionie Belgii ma moc 1300 MW. Odpowiada to produkcji dużej elektrowni jądrowej. Dojście do takiego wyniku zajęło Flamandom dwadzieścia lat.

Aby spełnić swoje cele klimatyczne w ciągu następnej dekady Belgowie powinni tylko w północnej części kraju wybudować kolejne 550 wiatraków, zwiększając moc do 2500 MW. Zarówno eksperci jak i przedstawiciele sektora wskazują, że cel jest wykonalny, a nowe turbiny mogą stanąć m.in. w portach i wzdłuż autostrad.

Polska Agencja Prasowa

Rząd chce przyjąć ustawę offshore w pierwszym kwartale przyszłego roku