Turcja chce budować kolejne elektrownie jądrowe

20 czerwca 2018, 14:30 Alert
Elektrownia atomowa Akkuyu
Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom

Podczas poniedziałkowego spotkania z młodzieżą prezydent Turcji, Tayyip Erdogan, zapowiedział budowę trzeciej elektrowni jądrowej w kraju. Nowa stacja o nazwie Sinop będzie w stanie pokryć 10 procent zapotrzebowania kraju na energię.

„My nie ograniczamy się tylko do realizacji jednego projektu Akkuyu. Budujemy także trzecią elektrownię jądrową, która po uruchomieniu będzie w stanie pokryć 10 procent naszych potrzeb energetycznych”- powiedział Erdogan. Prezydent dodał, że Turcja planuje budowę swojej własnej elektrowni nuklearnej.

W miejscowości Mersin, położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, rosyjska spółka państwowa Rosatom buduje pierwszą w Republice Tureckiej siłownię atomową o nazwie Akkuyu. W kwietniu na uroczystym otwarciu budowy pierwszego bloku energetycznego byli obecni: prezydent Turcji Tayyip Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin. Oczekuje się, że pierwszy reaktor zostanie oddany do użytku w 2023 roku, czyli w setną rocznicę powstania Republiki Turcji.

Ankara planuje wybudować również elektrownię jądrową w mieście Sinop, położonym na północy kraju. Jak podała gazeta Sabah, za budowę obiektu będzie odpowiedzialne francusko-japońskie konsorcjum. Koszt projektu szacuje się na kwotę 22-25 miliardów dolarów.

TASS/Roma Bojanowicz