Turecka spółka państwowa Botas zamierza zwiększyć z 200 do 350 mln m3 dzienny import gazu ziemnego – informuje agencja Anadolu. Według źródeł agencji zwiększenie importowanego wolumenu jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Turcji.
Obecnie Turcja poprzez gazociąg Blue Stream otrzymuje z Rosji dziennie 47,3 mln m3 gazu. Natomiast dzięki Gazociągowi Transbałkańskiemu odbiera 42 mln m3. Ponadto 19 mln m3 pochodzi z Azerbejdżanu, 28,5 mln m3 z Iranu , 25 mln m3 z terminalu Aliaga LNG oraz 18 mln m3 z terminalu Silivri Ereglisi. Dziennie do podziemnego magazynu Silivri wtłaczane jest 25 mln m3 gazu. W szczytowym okresie zużycie gazu w Turcji wynosi 230 mln m3 dziennie.
10 października podczas odbywającego się Stambule Międzynarodowego Kongresu Energetycznego doszło do podpisania rosyjsko-tureckiej umowy międzyrządowej w sprawie budowy dwóch nitek gazociągu Turkish Stream o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Zgodnie z założeniami pierwsza ma być przeznaczona wyłącznie do dostaw na rynek turecki, drugą zaś gaz mógłby trafiać do Europy. Przypomnijmy, że Rosja uzależnia jej realizację od udzielenia przez Komisję Europejską odpowiednich gwarancji.
Ponadto w Turcji realizowany jest projekt Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), którym azerski surowiec ma płynąć od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Surowiec znad Morza Kaspijskiego ma trafić do Ankary już w 2018 roku, a po zakończeniu budowy Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) w 2020 roku paliwo trafi na Stary Kontynent.
Rząd Turcji ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii i dywersyfikację źródeł gazu. W związku z tym operator systemu przesyłowego gazu w Turcji – Botas Pipeline Corporation pracuje nad zwiększeniem zdolności magazynowania skroplonego gazu ziemnego – LNG oraz naturalnego gazu ziemnego.
We wrześniu Botas przejął od Turkish Petroleum podziemny magazyn gazu ziemnego na północnym wybrzeżu Morza Marmara. W magazynie składowane jest 25 mcm gazu dziennie, zaś Botaş planuje zwiększyć pojemność magazynu do 75 mcm dziennie do 2020 r.
Ponadto, Botas pracuje nad magazynowaniem LNG w jednostkach pływających – Floating Storage Regasification Units (FSRU). Bota będzie realizował dwa projekty dotyczące FSRU: magazyn o pojemności 20 mcm w zatoce İskenderun we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz magazyn również o pojemności 20 mcm w zatoce Saros, w północno-zachodniej Turcji.
Jednocześnie, Botas rozwija system magazynowania gazu ziemnego w pobliżu jeziora Tuz Gölü (Salt Lake). W magazynie zlokalizowanym w centralnej Turcji w pobliżu jeziora Tuz Gölü można będzie zgromadzić 480 mcm naturalnego gazu ziemnego, przy czym dzienna ilość przesyłu gazu z tego magazynu będzie wynosiła 80 mcm.
AKTUALIZACJA 15:17
RIA Novosti/Portal Promocji Eksportu