Turcja stawia na atom z Rosji

21 stycznia 2022, 06:00 Alert

Rosatom planuje rozpoczęcie betonowania bloku czwartego budowanej w Turcji elektrowni jądrowej Akuyu w 2022 roku. Poinformował o tym 19 stycznia Anton Dieduszenko, zastępca dyrektora generalnego Rosatom Energy International (REI, spółka należąca do Rosatom). Zacieśnia się współpraca Turcji z rosyjskim sektorem technologii jądrowej.

– Jeśli chodzi o blok czwarty Elektrowni Akuyu – spodziewamy się, że betonowanie rozpocznie się w tym roku – powiedział Dieduszenko, zauważając, że pozwolenie władz tureckich na budowę bloku zostało już wydane. Zatłaczanie pierwszego betonu dla bloku pierwszego elektrowni jądrowej Akkuyu nastąpiło 3 kwietnia 2018 roku, bloku drugiego – pod koniec czerwca 2020 roku. Budowa bloku trzeciego rozpoczęła się 10 marca 2021 roku. 

Pierwszy blok ma powstać w terminie

Turecki minister energii i zasobów naturalnych Fatih Dönmez zapowiedział, że pierwszy blok budowanej w Turcji elektrowni jądrowej Akkuyu, zostanie uruchomiony w 2023 roku. Na budowie tego bloku zainstalowano już główne elementy reaktora i głównego obiegu chłodziwa. Blok drugi jest budowany z przesunięciem około roku w stosunku do pierwszego bloku i wkrótce na plac budowy powinien dotrzeć zbiornik ciśnieniowy reaktora i główne pompy obiegowe. Wytwornice pary dla drugiego bloku zostały wysłane w sierpniu ub.r., a w październiku zamontowano elementy szachtu reaktora. W marcu 2021 roku rozpoczęła się oficjalnie budowa trzeciego bloku. W Atomaszu – wołgodyńskim oddziale Atomenergomaszu kontynuowane są prace związane z produkcją korpusu reaktora dla tego bloku.Strona turecka oraz odpowiedzialny za realizację projektu rosyjski Rosatom przekonują, że prace są prowadzone  przez Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

Ankara planuje jeszcze dwie elektrownie jądrowe

Projekt elektrowni jądrowej Akkuyu zakłada budowę czterech bloków, w których zainstalowane zostaną rosyjskie reaktory WWER-1200 generacji 3+, każdy o mocy 1200 MW. Koszt projektu szacowany jest na ok. 20 mld dolarów i ma zapewnić 10 procent zapotrzebowania Turcji na energię elektryczną (ok. 27,5 TWh).

Według informacji tureckich mediów na budowę tureckiej Akkuyu, obecnie największym budowanym na świecie obiektem jądrowym docierają z Rosji kolejne wielkie komponenty. Elektrownię Jądrową Akkuyu buduje w modelu BOO (ang. build-own-operate) rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom. Wedlug jej informacji na tureckim placu budowy elektrowni codziennie pracuje 13 000 osób. Turcja planuje budowę we współpracy z Rosatomem jeszcze dwóch podobnych obiektów. Przewiduje się, że te trzy elektrownie łącznie zapewnią do 2037 r. w tureckim miksie energetycznym około 27 proc. udziału energii jądrowej. To znacznie przekroczy obecną średnią 18 proc. w innych krajach OECD.

Teresa Wójcik