Turcy są zainteresowani poszukiwaniem węglowodorów w Iranie

28 lipca 2015, 08:30 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

Jak poinformowała wczoraj agencja Trend oraz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), w przypadku zniesienia z Iranu zachodnich sankcji turecka spółka może być zainteresowana w poszukiwaniu węglowodorów na jego terytorium.

Wcześniej poinformowała ona, że przeprowadziła z Teheranem rozmowy dotyczące realizacji wielu projektów ale stanowisko Iranu doprowadziło do tego, że zostały one przerwane.

– Jeśli strona irańska zapewni TPAO możliwości dla prac w tym państwie to spółka jest gotowa rozpocząć poszukiwanie węglowodorów – poinformowała turecka spółka.

Przy czym jej przedstawiciele nie określili charakteru różnic pomiędzy obydwoma stronami.

Wedle wcześniejszych informacji turecki minister energetyki Taner Yildiz stwierdził, że Ankara zamierza współpracować z Iranem w dziedzinie poszukiwań węglowodorów.

14 lipca Iran oraz państwa P5+1 osiągnęły porozumienie jądrowe zgodnie, z którym sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską oraz ONZ zostaną zniesione w zamian za złagodzenie działań na rozwojem programu nuklearnego przez Iran, który według Zachodu jest prostą drogą do stworzenia bomby atomowej.