Turcy szukają kredytów na budowę TANAP

13 listopada 2015, 16:30 Alert

(Bloomberg/Piotr Stępiński)

Turecka spółka Botas prowadzi rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) oraz Bankiem Światowym (BŚ) w sprawie pozyskania kredytów na łączną sumę 2 mld dolarów, na sfinansowanie swoich udziałów w projekcie Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Poinformował o tym w czwartek Bloomberg powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją, które twierdzą, że spółka prowadzi rozmowy w uzgodnieniu z ministerstwem energetyki.  

– Oczekuje się, że 1,07 mld dolarów będzie pochodziło z EBI oraz 1 mld dolarów od BŚ. Środki będą przeznaczone na sfinansowanie udziałów tureckiej spółki w TANAP. Oba kredyty będą długoterminowe, jednakże warunki ich uzyskania znajdują się na etapie omawiania. Możliwe, że będą udzielone w oparciu o gwarancje państwowe – twierdzi agencja Bloomberg.

3 listopada BiznesAlert.pl informował, że Ankara przyspieszy realizację budowy gazociągu Transanatolijskiego.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Spółka BP oraz konsorcjum TANAP podpisały 13 marca 2015 roku w Turcji umowę, zgodnie z którą, BP wejdzie w skład akcjonariatu TANAP. Porozumienie stanowi jeden z podstawowych dokumentów własności udziałów BP w projekcie. Po zakończeniu rejestracji prawnej, akcjonariat TANAP będzie wyglądał następująco: Socar (58 procent), Botas (30 procent) oraz BP (12 procent).