Turkmenistan jest największym dostawcą gazu do Chin. Iran największym dostawcą ropy

21 kwietnia 2015, 10:08 Alert

(Xinhua/Bloomberg/Teresa Wójcik)

Agencja Xinhua podała, że obecnie największym eksporterem gazu do Chin jest Turkmenistan. W 2014 Aszchabad dostarczał chińskim odbiorcom około 26 mld m3, ale w ciągu ostatnich miesięcy turkmeńskie dostawy do Pekinu rosły i w kwietniu b.r. zwiększyły się o 47 proc. rok do roku.  W Chinach oczekuje się, że w 2015 r. import gazu Turkmenistanu wzrośnie do 40 mld m3, aby w najbliższych latach przekroczyć 65 mld m3 rocznie.

Koncerny chińskie zamierzają przystąpić do prac poszukiwawczych na jeszcze mało rozpoznanym, ogromnym turkmeńskim polu gazu Jaszlar. Nieoficjalnie przygotowywane jest powołanie turkmeńsko-chińskiej firmy eksploracyjnej z programem poszukiwawczym na wielką skalę. China National Petroleum Corporation w porozumieniem z Narodowym Urzędem Energetycznym ChRL i wspólnie z Turkmengazem pracują także nad projektami m.in. rozbudowanego systemu infrastruktury.

Wczoraj Xinhua poinformowała również, że Chiny są największym partnerem handlowym Iranu w sektorze ropy. Zakupują powyżej 50 proc. całkowitego eksportu ropy irańskiej.