AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Mieszkańcy Turyngii nie chcą budowy podstawowego projektu Energiewende

Około 550 osób protestowało w sześciu miejscowościach w Turyngii przeciwko budowie planowanej linii energetycznej Suedlink.

Protesty przeciwko Suedlink

Protestujący nosili transparenty z hasłem „Suedlink – Nein Danke!”. Sprzeciwiają się oni trasie tej linii i sposobem jej przeprowadzenia – cytowani przez gazetę Thüringer Allgemeine chcą zdecentralizowanych dostaw energii i budowy nowych źródeł wytwarzania zamiast nowych linii przesyłowych.

Aktywiści zwracają ponadto uwagę na to, że prace nad Suedlink są kontynuowane pomimo pandemii koronawirusa; twierdzą oni, że przeniesienie rozmów o trasie linii i terminach budowy z mieszkańcami do innych kanałów komunikacji jest podważeniem ich praw obywatelskich.

Trasa ma prowadzić ze Szlezwiku-Holsztynu do Badenii-Wirtembergii przez Dolną Saksonię, Hesję, Turyngię i Bawarię. Przeciwnicy obawiają się, że nie tylko energia wiatrowa może przepływać z północnych do południowych Niemiec, ale także zagraniczna energia jądrowa i węglowa. Operatorzy planują zakończenie budowy do 2025 roku. Według operatorów sieci Tennet i TransnetBW wartość inwestycji wynosi około 10 miliardów euro.

Rozbudowa sieci elektroenergetycznych z północy Niemiec, gdzie funkcjonuje najwięcej źródeł wytwarzania energii na południe kraju, gdzie skupiony jest przemysł, jest jednym z podstawowych założeń niemieckiej transformacji energetycznej, czyli Energiewende.

Thüringer Allgemeine/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X