AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Mieszkańcy Turyngii nie chcą budowy podstawowego projektu Energiewende

Około 550 osób protestowało w sześciu miejscowościach w Turyngii przeciwko budowie planowanej linii energetycznej Suedlink.

Protesty przeciwko Suedlink

Protestujący nosili transparenty z hasłem „Suedlink – Nein Danke!”. Sprzeciwiają się oni trasie tej linii i sposobem jej przeprowadzenia – cytowani przez gazetę Thüringer Allgemeine chcą zdecentralizowanych dostaw energii i budowy nowych źródeł wytwarzania zamiast nowych linii przesyłowych.

Aktywiści zwracają ponadto uwagę na to, że prace nad Suedlink są kontynuowane pomimo pandemii koronawirusa; twierdzą oni, że przeniesienie rozmów o trasie linii i terminach budowy z mieszkańcami do innych kanałów komunikacji jest podważeniem ich praw obywatelskich.

Trasa ma prowadzić ze Szlezwiku-Holsztynu do Badenii-Wirtembergii przez Dolną Saksonię, Hesję, Turyngię i Bawarię. Przeciwnicy obawiają się, że nie tylko energia wiatrowa może przepływać z północnych do południowych Niemiec, ale także zagraniczna energia jądrowa i węglowa. Operatorzy planują zakończenie budowy do 2025 roku. Według operatorów sieci Tennet i TransnetBW wartość inwestycji wynosi około 10 miliardów euro.

Rozbudowa sieci elektroenergetycznych z północy Niemiec, gdzie funkcjonuje najwięcej źródeł wytwarzania energii na południe kraju, gdzie skupiony jest przemysł, jest jednym z podstawowych założeń niemieckiej transformacji energetycznej, czyli Energiewende.

Thüringer Allgemeine/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X