Tusk: Nowy prezes Orlenu w tym tygodniu, ma przedstawić pomysły na sytuację na rynku paliw

9 kwietnia 2024, 16:00 Alert

Nazwisko nowego prezesa zarządu Orlenu zostanie ogłoszone w tym tygodniu – poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że będzie od niego oczekiwał „natychmiast” propozycji, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliw w Polsce.

– W tym tygodniu poznamy nowego szefa Orlenu i będę jako premier oczekiwał – bo po to państwo kontroluje takie spółki, jak Orlen – żeby przedstawił natychmiast propozycje, które zwiększą poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa w Polsce. Mam nadzieję, że wywiąże się z tego zadania szybko i skutecznie – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

W ubiegłym tygodniu minister aktywów państwowych Borys Budka zapowiadał, że rada nadzorcza Orlenu powinna dokonać wyboru członków nowego zarządu Orlenu w obecnym tygodniu, po zakończeniu przesłuchań ponad 200 kandydatów na te stanowiska.

8 marca rada nadzorcza Orlenu poinformowała, że postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska 9 członków zarządu Orlenu, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, może się przedłużyć. Na początku ubiegłego miesiąca podała, że w postępowaniu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek. Obecnie w skład zarządu Orlenu wchodzą: p.o. prezesa Witold Literacki, członek zarządu Józef Węgrecki oraz delegowani z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Kazimierz Mordaszewski, Ireneusz Sitarski i Tomasz Zieliński.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibala