Media

TVP Kraków nie chce udostępnić nagrania ze słowami Nowackiej o „polskich nazistach”

Barbara Nowacka Zdj. ze strony MEN

Krakowski oddział TVP odmówił posłowi PiS Dariuszowi Mateckiemu dostępu do nagrania z konferencji, na której minister edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że „polscy naziści zbudowali obozy”. Parlamentarzysta poinformował o tym Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Nie milkną echa wypowiedzi o “polskich nazistach” minister Barbary Nowackiej. Opozycja domaga się odwołania szefowej MEN oraz udostępnienia oryginalnego nagrania jej słów o “polskich nazistach”.

Zamiast nagrania kontakt z centralą

Poseł PiS Dariusz Matecki nagłośnił sprawę m.in. na X. „TVP KRAKÓW nie chce udostępnić nagrania z konferencji Pani Nowackiej, odsyła do centrali.  Pisma skierowałem również do @KRRiT__i @ZNP_ZG” – podał na X poseł.

Matecki załączył kopię odpowiedzi wysłanej z sekretariatu krakowskiego oddziału TVP likwidacji – pisownia oryginalna. „Z upoważnienia p.o. Dyrektora Oddziału TVP SA w Krakowie, p. Ewy Godlewskiej-Jeneralskiej prosimy o zwrócenie się z poniższą prośbą za pośrednictwem Biura Prasowego TVP SA – rzecznik@tvp.pl”.

Słowa Nowackiej

Konferencja odbyła w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau.

„Polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady” – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji. Po konferencji przeprosiła za swoje „oczywiste przejęzyczenie” (oryginalna pisownia z X Nowackiej) jednak to nie zahamowało fali oburzenia.

Reakcje na “przejęzyczenie”

Najpopularniejszym w Polsce hasłem na X był hasztag „#NowackaDoDymisji” Na drugim miejscu znajduje się hasło „Nowackiej” Kolejne hasło związane ze słowami Minister zajmuje 4. miejsce – „Przejęzyczenie”.

W hasłach wyszukiwarki Google hasło „Nowacka”, było najczęściej wyszukiwaną frazą w Polsce.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej znalazł się opis sympozjum. „Celem konferencji pn. <<My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy>> było uczczenie pamięci Ofiar oraz wymiana doświadczeń i pomysłów dotyczących nauczania o Holokauście, antysemityzmie i faszyzmie w szkołach” – podało MEN

 

łoz/X /X Dariusz Matecki /X Barbara Nowacka/ (hub)


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i człowiek. Fot. Freepik

Ukraińscy dziennikarze o AI w pracy redakcyjnej

W południowo-zachodniej części Ukrainy dziennikarze oraz trenerka medialna Wiktoria Osynska wzięli udział w sesji szkoleniowej dotyczącej sztucznej inteligencji. Spotkanie zorganizowało...

Czy przepisy o ochronie rynków cyfrowych UE przed Big Techami będą złagodzone?

Komisja Europejska zamierza przyznać amerykańskim gigantom technologicznym prawo głosu w zakresie wdrażania ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) – napisano na...
Sąd Najwyższy. Źródło: Wikipedia

Sąd Najwyższy ma dzisiaj orzec, czy wybory prezydenckie są ważne

Trwa posiedzenie Sądu Najwyższego, który ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów prezydenckich odbywających się 18 maja i 1 czerwca 2025...

Udostępnij:

Facebook X X X