Ukraina zacieśnia współpracę jądrową z Japonią

27 października 2017, 07:00 Alert
energoatom
fot. Energoatom

Ukraiński Energoatom i japońska Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation podpisały memorandum o współpracy w sektorze jądrowym, której celem jest rozwój partnerstwa na rzecz modernizacji urządzeń do turbogeneratorów znajdujących się w elektrowniach jądrowych.

Dwustronne memorandum zostało podpisane 25 października w Kijowie przez prezesa Energoatomu Jurija Nedaszkowskiego oraz wiceprezesa Toshiby Energy Systems & Solutions Corporation Goro Yanase. Dokument dotyczy współpracy obu spółek na rzecz zwiększenia mocy, efektywności oraz bezpieczeństwa bloków jądrowych.

– Energoatom z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie współpracy z wiodącą spółką jądrową, jaką jest Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie przyczyniała się do zwiększenia mocy turbogeneratorów w elektrowniach jądrowych na Ukrainie i da również dodatkowy impuls do rozwoju własnych technologii wykorzystywanych w instalacjach jądrowych – powiedział prezes Energoatomu Jurij Nedaszkowski.

Z kolei zdaniem wiceprezesa Toshiby Goro Yanase podpisanie wspomnianego dokumentu i rozpoczęcie współpracy z Energoatomem pozwoli ukraińskiej spółce na modernizację elektrowni jądrowych nad Dnieprem, zwiększenie mocy i stabilne dostawy energii elektrycznej. Według niego japońska spółka rozszerzy swoją działalność w sektorze dostaw sprzętu jądrowego dla floty ukraińskich instalacji jądrowych i przyczyni się do realizacji celów Energoatomu.

W memorandum podkreślono również, że Ukraina i Japonia należą do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, a także są stronami Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej przestrzegającymi zobowiązań międzynarodowych.

Energoatom/Piotr Stępiński