Ukraina: Chcemy gazu z Rosji taniej niż 200 dol. za 1 tys. m3

22 grudnia 2015, 09:10 Alert
gaz

(Prime/Piotr Stępiński)

Kijów jest gotowy do zakupu gazu ziemnego z Rosji w pierwszym kwartale 2016 r. przy założeniu, że cena będzie wynosiła poniżej 200 dol. za 1 tys. m3 – powiedział minister energetyki oraz przemysłu węglowego Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn, który nazwał taką cenę ,,porównywalną z ofertami europejskimi”.

Według szefa resortu Ukraina będzie czekała tydzień na odpowiedź Gazpromu w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że 8 grudnia wiceprezes Gazpromu Walerij Golubew stwierdził, że w pierwszym kwartale 2016 r. bez uwzględnienia zniżki, cena gazu dla Ukrainy wyniesie 230 dol. za 1 tys. m3. Cena surowca spada wraz z wartością baryłki ropy naftowej, od której jest uzależniona. Decyzja w kwestii wysokości dyskontu leży w gestii rosyjskiego rządu. Nie wiadomo jednak czy przy taniejącej ropie naftowej Rosjanie zdecydują się na rabat.

Co ciekawe kilka dni wcześniej po roboczym spotkaniu prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z prezesem Naftogazu Andrijem Kobolewem, które miało miejsce 4 grudnia w Berlinie, rosyjski koncern poinformował, że Ukraińcy będą chcieli zwrócić się do Rosjan z prośbą o przyznanie rabatu na gaz, który byłby dostarczony w pierwszym kwartale przyszłego roku. Gazprom wymaga z kolei od Naftogazu zobowiązania do zakupu w tym okresie określonej ilości gazu

31 października Kijów przy pomocy środków pochodzących z Unii Europejskiej sfinalizował zakup 2 mld m3 błękitnego paliwa, które m.in. miało trafić do podziemnych magazynów, a w listopadzie w ramach przedpłat przelał na konto Gazpromu 64 mln dolarów dla zachowania zakupu minimalnej ilości wolumenu.

Pod koniec listopada Kijów wstrzymał zakup surowca. Ukraiński minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn stwierdził, że powodem tej decyzji było mniejsze niż oczekiwano zużycie gazu i możliwość zaspokojenia potrzeb przy pomocy surowca zgromadzonego w magazynach. – Oczekujemy, że cena w pierwszym kwartale 2016 r. będzie niższa, dlatego nie ma konieczności dokonywania przedpłat do tego momentu – stwierdził Demczyszyn.

W czwartym kwartale 2015 r. Ukraina kupuje gaz ze zniżką 24,6 dol. za 1 tys. m3 przy kontraktowej cenie 252 dol. Po uwzględnieniu wspomnianego dyskontu Kijów płaci 227,4 dol. za 1 tys. m3 rosyjskiego gazu. We wrześniu Rosja, Unia Europejska i Ukraina uzgodniły zasady dostaw błękitnego paliwa nad Dniepr w okresie od 1 października 2015 do 31 marca 2016 r. Na zakup surowca Bruksela przekazała Kijowowi 500 mln dol.