AlertWszystko

Ukraina dostarczy gaz z zachodniej Europy do Bułgarii i Turcji? „Trwają poważne rozmowy”

Gazoport Corpus Christi LNG w Teksasie

źródło: lngworldnews.com

(Interfax Ukraina/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)

-Bułgaria i Turcja są zainteresowane zakupem gazu z Unii Europejskiej i dostawami surowca przez terytorium Ukrainy – powiedział podczas konferencji prasowej 17 marca prezes Uktransgazu Igor Prokopiw. Zdaniem Ukraińców rozmowy są na zaawansowanym poziomie. Zdaniem przedstawiciela Uktransgazu kluczowe decyzje dotyczące dostaw gazu do południowo – wschodniej krajów Europy powinny zapaść w tym roku.

Aby umożliwić przesył gazu z Europy zachodniej przez Ukrainę do Bułgarii i Turcji wymagana jest rozbudowa interkonektorów. – W pierwszych dniach kwietnia odbędą się rozmowy ze Słowakami – powiedział Prokopiw. Jego zastępca w Uktransgazie, Miroslaw Himko, potwierdził, że obecnie prowadzone są rozmowy z Rumunią dotyczące rozpoczęcia dostaw surowca nad Dniepr.- Już uzgodniliśmy z naszymi rumuńskimi partnerami, że powstanie dwukierunkowy gazociąg, dostarczający „błękitne paliwo”. W październiku wygasa Rumunom kontrakt z Gazpromem i od tego czasu będą mogli z nami współpracować w tym zakresie – powiedział Himko.

Ukraińcy prowadzącą także prace na granicy z Węgrami. Ukrtransgaz i operator węgierskich gazociągów FGSZ 29 maja 2015 roku podpisali umowę gwarantującą przesył surowca w obydwu kierunkach. W kierunku Węgier rocznie płynie 26 mld m3 zaś na Ukrainę z węgierskiego kierunku płynie 6,1 mld m3.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2014 roku, Kijów zaproponował Słowacji przy udziale Polski oraz Węgier stworzenie hubu gazowego na granicy z Unią Europejską z systemem interkonektorów z możliwością magazynowania ponad 30 mld m3 surowca z perspektywą zwiększenia wolumenu do 50-55 mld m3. – Te plany można zrealizować poprzez przyłączenie polsko – ukraińskiego gazociągu do europejskiego projektu, jakim jest Korytarz Północ-Południe – przekonuje Ihor Prokopiw. Jego zdaniem budowa wspomnianego interkonektora, dzięki przyłączeniu do Korytarza Północ-Południe otworzy Ukrainie dostęp do europejskiego rynku gazowego przez system interkonektorów (m.in. Polska-Niemcy, Polska-Słowacja, Polska-Czechy, Polska-Litwa) a także do terminala LNG w Świnoujściu.

17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.
Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.

W kwietniu 2015 r., Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X