(Interfax Ukraina/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)
-Bułgaria i Turcja są zainteresowane zakupem gazu z Unii Europejskiej i dostawami surowca przez terytorium Ukrainy – powiedział podczas konferencji prasowej 17 marca prezes Uktransgazu Igor Prokopiw. Zdaniem Ukraińców rozmowy są na zaawansowanym poziomie. Zdaniem przedstawiciela Uktransgazu kluczowe decyzje dotyczące dostaw gazu do południowo – wschodniej krajów Europy powinny zapaść w tym roku.
Aby umożliwić przesył gazu z Europy zachodniej przez Ukrainę do Bułgarii i Turcji wymagana jest rozbudowa interkonektorów. – W pierwszych dniach kwietnia odbędą się rozmowy ze Słowakami – powiedział Prokopiw. Jego zastępca w Uktransgazie, Miroslaw Himko, potwierdził, że obecnie prowadzone są rozmowy z Rumunią dotyczące rozpoczęcia dostaw surowca nad Dniepr.- Już uzgodniliśmy z naszymi rumuńskimi partnerami, że powstanie dwukierunkowy gazociąg, dostarczający „błękitne paliwo”. W październiku wygasa Rumunom kontrakt z Gazpromem i od tego czasu będą mogli z nami współpracować w tym zakresie – powiedział Himko.
Ukraińcy prowadzącą także prace na granicy z Węgrami. Ukrtransgaz i operator węgierskich gazociągów FGSZ 29 maja 2015 roku podpisali umowę gwarantującą przesył surowca w obydwu kierunkach. W kierunku Węgier rocznie płynie 26 mld m3 zaś na Ukrainę z węgierskiego kierunku płynie 6,1 mld m3.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2014 roku, Kijów zaproponował Słowacji przy udziale Polski oraz Węgier stworzenie hubu gazowego na granicy z Unią Europejską z systemem interkonektorów z możliwością magazynowania ponad 30 mld m3 surowca z perspektywą zwiększenia wolumenu do 50-55 mld m3. – Te plany można zrealizować poprzez przyłączenie polsko – ukraińskiego gazociągu do europejskiego projektu, jakim jest Korytarz Północ-Południe – przekonuje Ihor Prokopiw. Jego zdaniem budowa wspomnianego interkonektora, dzięki przyłączeniu do Korytarza Północ-Południe otworzy Ukrainie dostęp do europejskiego rynku gazowego przez system interkonektorów (m.in. Polska-Niemcy, Polska-Słowacja, Polska-Czechy, Polska-Litwa) a także do terminala LNG w Świnoujściu.
17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.
Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.
W kwietniu 2015 r., Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.