Ukraina zakończy dronopad w Rosji, jeśli dostanie Patrioty

16 kwietnia 2024, 06:00 Alert

Ukraina może zaprzestać ataków na rafinerie Rosji, jeżeli otrzyma baterie obrony przeciwlotniczej Patriot – zaproponował minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Rosjanie atakują nowe cele nad Dnieprem przez luki systemu przeciwrakietowego. Pomoc Zachodu zwalnia.

Dmytro Kuleba
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Fot. Jędrzej Stachura

– Należy myśleć o własnych interesach. Jeżeli nasi partnerzy mówią, że dadzą nam siedem baterii Patriot, ale mają prośbę, żeby nie robić tego i tamtego, to jest o czym rozmawiać. Jeżeli nie ma baterii, nie ma pakietu wsparcia i proszą o coś, to nie ma tematu – powiedział minister Kułeba w kanale Rada.

Ukraina zwróciła się do krajów NATO o wsparcie bateriami Patriot ze względu na nowe ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną w których została zniszczona część elektrociepłowni potrzebnych do ogrzewania zimą i stabilizowania systemu elektroenergetycznego cały rok.

Tymczasem Ukraina prowadzi od lutego ataki na rafinerie rosyjskie obniżając przerób ropy na paliwa gotowe na czele z benzyną. Większość z nich ma zostać naprawiona do czerwca 2024 roku, ale ceny hurtowe rosną i pojawiają się problemy logistyczne w Rosji. Administracja USA zwracała się do Kijowa o zaprzestanie ataków na taką infrastrukturę.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Irańskie drony niszczyły infrastrukturę Charkowa, ale świat patrzył na Izrael