Ukraina chce stać się eksporterem gazu

25 stycznia 2019, 16:15 Alert
ukraina
fot. Wikipedia/CC

Ukraińskie firmy gazownicze przygotowują się do testowania eksportu do Europy Środkowej po tym, jak w tym roku kraj obniżył o ponad połowę taryfy za wejście i wyjście.

Kilka firm będzie poszukiwać możliwości eksportu na Węgry i Słowację, aby sprawdzić gotowość operatora systemu przesyłowego Ukrtransgaz i systemów celnych do nowych rodzajów operacji. Ukraiński operator sieci Ukrtransgaz (UTG) prowadzi również rozmowy ze swoim polskim odpowiednikiem Gaz-System, aby umożliwić przepływy międzysystemowe na połączeniu Hermanowice, a ukraińskie firmy gazownicze mogłyby również eksportować do Rumunii, gdyby operator sieci Ukrtransgaz zgodził się na utworzenie nowego punktu połączenia międzysystemowego.

Ponadto UTG zamierza wprowadzić usługi krótkodystansowe dla firm europejskich, które chcą wprowadzać gaz do ukraińskich magazynów, wykorzystując potencjał magazynowy 31 miliardów metrów sześciennych, a także tańsze taryfy transportowe od granicy do składowisk i z powrotem.

Jeśli się powiedzie, posunięcie to pomogłoby Ukrainie zdywersyfikować swoją regionalną rolę, będąc nie tylko głównym szlakiem transportowym rosyjskiego gazu do Europy i importerem wolumenów z krajów europejskich, ale także eksporterem.

Pod koniec ubiegłego roku ukraiński organ regulacyjny NERC obniżył o ponad połowę stawki za wejście i wyjście, aby pomóc krajowi zwiększyć atrakcyjność tego kraju jako eksportera i trasy tranzytowej. Taryfy wjazdowe zostały obniżone z 12,47 USD / tysiąc metrów sześciennych (kcm) do 6,04 USD / kcm od 1 stycznia 2019 roku przez jeden rok. Regulator obliczył nowe taryfy na podstawie danych historycznych niemieckich NCG ICIS. Taryfy na wyjście różnią się, ale zostały również zmniejszone o połowę w porównaniu do istniejących wartości.

Oczekuje się, że ruch ten zwiększy płynność w Europie Środkowej, a także na Ukrainie, gdzie aktywność handlowa wzrosła w ciągu ostatniego roku.

Obroty na ukraińskim wirtualnym punkcie handlowym (UAVTP) w 2018 r. Wyniosły 44,4 mld m3, czyli o 18 procent więcej rok do roku, wynika z najnowszych danych UTG. Liczba przedsiębiorców aktywnych na UAVTP również wzrosła o 10 procent rok do roku do 367.

Wolumen obrotu obejmował głównie transakcje dwustronne, a także transakcje zawarte na giełdzie energii UEEX.

– Wskaźnik płynności i wskaźnika odpływu abonentów rośnie, co jest dobrym wskaźnikiem rozwoju rynku gazu na Ukrainie – podało źródło UTG.

ICIS/Michał Perzyński