AlertAtomEnergetyka

Ukraińskie służby przygotowują się na scenariusz katastrofy jądrowej

Ukraińskie służby ratunkowe przeprowadzają regularne ćwiczenia w zakresie ewakuacji i udzielaniu pomocy osobom, które zostaną narażone na promieniowanie w przypadku wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przez Rosjan, podaje Associated Press.

Rosja okupuje Zaporoską Elektrownię Jądrową od początku roku, jednak w ostatnim okresie narastają obawy o wysadzenie obiektu, który skutkowałby potężnym zagrożeniem radioaktywnym dla dla lokalnych mieszkańców i całego kraju.

Wywiad wojskowy Ukrainy stwierdził niedawno, że Rosja planuje „prowokację na dużą skalę” w elektrowni jądrowej. W zeszłym tygodniu członkowie rządu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformowali międzynarodowych przedstawicieli o możliwym zagrożeniu.

Jeśli coś się stanie w elektrowni, ludzie zostaną przewiezieni z obszarów skażonych promieniowaniem do miejsca, w którym otrzymają pomoc medyczną i psychologiczną, poinformowały ukraińskie służby ratownicze.

Następnym przystankiem byłoby tymczasowe centrum, w którym ludzie byliby myci w celu usunięcia promieniowania powierzchniowego, a następnie transportowani do punktów ewakuacyjnych.

Według służb ratowniczych w przypadku katastrofy jądrowej w elektrowni ewakuowano by około 300 tys. osób z terenów znajdujących się najbliżej obiektu. Obejmuje to cztery regiony: Dniepropietrowsk, Chersoń, Zaporoże i Mikołajów. Ewakuacja byłaby obowiązkowa.

W zależności od kierunku wiatru i rozprzestrzeniania się promieniowania ludzie byliby przewożeni w bezpieczniejsze rejony Ukrainy.

Associated Press / Jacek Perzyński

Ukraiński wywiad: Rosjanie zmniejszają obecność w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

 


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X