Ukraińska spółka Naftogaz poinformowała na Twitterze, że wykorzystanie mocy gazociągów nad Dnieprem w styczniu wyniosło 2,548 mld m sześc. gazu, czyli 46 procent mocy przesyłowych zarezerwowanych przez Gazprom.
Nowa umowa na przesył gazu
W grudniu ubiegłego roku średni dobowy przesył gazu ukraińskim systemem gazociągów wynosił ok 280 mln m sześc, podczas gdy w styczniu średnia wyniosła ok 82 mln m sześc. Gazprom zgodnie z nową umową przesyłową z Naftogazem obowiązującą od 1 stycznia 2020 roku ma wykorzystywać przepustowość co najmniej 65 mld m sześc. gazu w 2020 roku, co daje około 179 mln m sześc na dobę. W kolejnych latach trwania umowy do 2025 roku, Gazprom będzie przesyłał przez Ukrainę minimum 40 mld m sześc gazu. rocznie.
Wyjaśnienia Gazpromu
Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez S&P, Gazprom tłumaczy obniżone wykorzystanie ukraińskiego systemu przesyłowego koniecznością renegocjacji umów zawartych z europejskimi klientami w 2019 roku. Gazprom przygotowując się na kryzys gazowy i wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę, podpisał z niektórymi klientami w Europie zmianę punktu poboru gazu z ukraińsko-słowackiego Wielke Kapusiany na punkty odbioru w innych lokalizacjach. Ze względu na to, że umowa tranzytowa została przedłużona, renegocjacji wymagały wcześniejsze zapisy tak, aby docelowym miejscem odbioru gazu z powrotem został punkt Wielkie Kapusiany. Stąd również wynikało obniżone wykorzystanie ukraińskiego systemu przesyłowego w styczniu bieżącego roku. Według informacji uzyskanych od Gazpromu, wolumen gazu przesyłany przez Ukrainę powróci do poziomu zakontraktowanego w umowie zawartej pod koniec grudnia 2019 roku. Obecnie, przepływ gazu przez ukraiński GTS jest na poziomie 103 mln m sześc. dziennie. Jak poinformował szef GTSOU Siergiej Makagon Gazprom zapłacił za przesyła gazu 175 mln $ w styczniu oraz 164 mln $ w lutym. Łącznie w 2020 roku szacuje się, że transport gazu przez Ukrainę będzie kosztowało rosyjskiego giganta 2.1 mld $
Naftogaz/Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Tercet megaprojektów Kremla to nadal polityka, nie biznes (ANALIZA)
AKTUALIZACJA: 5 luty 2020 roku. godz. 15.41; Dodana odpowiedź Gazpromu