Ukraina: Gaz z Rosji powinien być tańszy a taryfa dla Gazpromu wyższa

15 czerwca 2015, 06:44 Alert
Gaz zawór

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała w sobotę (13.06) agencja RIA Novosti ukraińskie władze wyrażają nadzieję, że w przeciągu najbliższych dwóch tygodni dojdą ze stroną rosyjską do porozumienia w kwestii ceny gazu.

– Rozmowy są prowadzone i myślę, że w przeciągu najbliższych dwóch tygodniu będzie osiągnięte porozumienie w sprawie ceny gazu jaki będziemy otrzymywać od Gazpromu w trzecim oraz czwartym kwartale – powiedział w programie telewizyjnym ukraiński minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn.

Dodal także, że Kijów będzie domagał się przedłużenia zniżki na gaz do końca sezonu grzewczego.

– W kwestii ceny mam nadzieję, że będzie ona niższa niż obecnie, na dzień dzisiejszy Naftogaz płaci Gazpromowi 247 dolarów (za 1 tys. m3 – przyp. red.). Jestem przekonany, że cena na trzeci kwartał będzie niższa i to jest kwestia poruszana podczas prowadzonych rozmów – powiedział Demczyszyn.

Zdaniem ukraińskiego ministra cena jaką płaci Gazprom za tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy jest zaniżona i powinna wynosić około 5 dolarów (za 1000 m3/100 km – przyp. red.).

– Cena za tranzyt jest zdecydowanie zaniżona. Tak została ona utrwalona poprzez długookresowe umowy i niejednokrotnie podnosiliśmy kwestię otrzymywania zbyt niskich środków za tranzyt. Na dzień dzisiejszy stawka tranzytowa wynosi 2,8 dolara i powinna obecnie wynosić ok. 5 dolarów dla tego aby zrekompensować nakłady na system transportu gazu – powiedział Demczyszyn w wywiadzie dla 5 kanału.

Taryfa na tranzyt gazu do Europy przez terytorium Ukrainy jest obliczana według formuły, w której w szczególności bierze się pod uwagę cenę rosyjskiego surowca dla Kijowa.