AlertWszystko

Ukraina nie chce współpracy atomowej z Rosją

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

(TASS/Ria Novosti/Patrycja Rapacka)

Ukraina jest gotowa zrezygnować ze wspólnego jądrowego projektu realizowanego z Federacja Rosyjską przy budowie fabryki paliwa jądrowego. O zamierzeniach państwa ukraińskiego poinformował minister energetyki i przemysłu węglowego, Wołodymyr Demczyszyn.

– Będziemy kwestionować to porozumienie, co na pewno znajdzie podstawy prawne  – powiedział ukraiński polityk. Wołodymyr Demczyszyn zauważył, że kontakt z Rosją „był po prostu słabo skonstruowany, istnieją spory, które dotyczą niewywiązywania się stron z obowiązków”.

– Projekt jest w rzeczywistości interesujący ale w jaki sposób można go realizować – nie ma jeszcze rozwiązania, rozmawiamy o tym z innymi potencjalnym graczami – powiedział ukraiński minister.

Jak czytamy w depeszy TASS, Rosatom wymaga od Kijowa realnych działań odnoszących się do realizacji wspólnego rosyjsko-ukraińskiego projektu budowy fabryki paliwa jądrowego na Ukrainie. O roszczeniach wobec Ukrainy poinformował oficjalny przedstawiciel Rosatomu, Sergiej Nowikow. Dodał, że nie będzie komentował doniesień z Ukrainy a państwo rosyjskie będzie reagowało na realne działania a nie na oświadczenia ukraińskich polityków.

Wcześniej oficjalny przedstawiciel Rosatomu na Ukrainie Alekander Merten poinformował dziennikarzy, że rosyjska spółka wymaga od ukraińskiej strony oficjalnego potwierdzenia odnośnie realizacji tego projektu. – Na dzień dzisiejszy projekt ze strony ukraińskich partnerów jest zamrożony, nie posiadamy żadnych oficjalnych informacji dotyczących kontynuacji udziału w projekcie czy tez wycofania się z niego, dlatego też wymagamy od Kijowa oficjalnej odpowiedzi – powiedział Merten.

Merten podkreślił, że projekt fabryki jest już gotowy. Rozpoczęto już pierwsze prace na wyznaczonym obszarze dla infrastruktury, natomiast firma w Nowosybirsku przygotowuje obecnie odpowiednie wyposażenie i urządzenia do produkcji.

Rosja i Ukraina w 2011 r. podpisały kontrakt jądrowy. Rosyjsko-ukraińska fabryka, w której produkowano by paliwo jądrowe, miała być konstruowana na terenie wioski Smolino w regionie kirowogradzkim. Ten projekt jest jednym z największych obszarów współpracy Rosja-Ukraina w sferze energetyki jądrowej.

Akcjonariuszami przedsięwzięcia jest paliwowy koncern TVEL (50 procent + 1 akcja), a ze strony ukraińskiej – państwowa spółka Energoatom (50 % – 1 akcja). Według porozumienia każda ze stron musiała przekazać na realizację projektu po 60 milinów dolarów, natomiast pozostałe środki w ramach projekt zdeponować w Sberbanku. Pierwszy pakiet uranu w ilości 400 ton miał być przerobiony już w obecnym 2015 roku.

Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych , których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Jednakże możliwa współpraca z amerykańsko-japońskim Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim od 2003 r., może przyczynić się do kolejnego etapu uzyskiwanie niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej.

Więcej informacji:

Rosatom upomina się o Ukrainę. Jego miejsce zajmuje Westinghouse

PE chce uderzyć w Rosatom. Mogherini chce resetu w relacjach z Rosją

Amerykanie chcą wypchnąć Rosjan z ukraińskiego sektora atomowego


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X