AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Ukraina jak Polska? Blokuje import energii ze Wschodu i stawia na własne moce wytwórcze

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Ukraina ograniczy import energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, bo chce eksportować jak najwięcej własnej. Podobnie zachowuje się Polska w sprawie importu energii z terytorium ukraińskiego.

Pełniąca obowiązki ministra energetyki Olha Buslawec poinformowała, że rząd ukraiński zamierza tymczasowo zatrzymać import energii z Białorusi i Rosji. Stosowna ustawa trafiła już do parlamentu i zakłada ograniczenie importu do końca 2021 roku.

Buslawiec wytłumaczyła, że Ukraina ma wystarczająco dużo energii elektrycznej na swym terytorium i nie potrzebuje importu, za to jej resort będzie wspierał rozwój eksportu we wszystkich kierunkach.

Wcześniej Narodowa Komisja Ukrainy zajmująca się między innymi regulacjami sektora energetycznego zakazała importu energii z powyższych krajów, ponieważ nie należą do Wspólnoty Energetycznej (zagranicznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej, należy do niej Ukraina – przyp. red.). Komisja anulowała także wynik aukcji przepustowości połączeń transgranicznych z Białorusią i Rosją na 2020 rok.

Ukraińcy bezskutecznie zabiegają o rozwój eksportu energii na terytorium Polski. Władze RP przekonują, że nie potrzeba im energii ukraińskiej, bo mają własne moce wytwórcze.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X