Ukraińcy zapraszają Polaków do korzystania z magazynów gazu

9 października 2019, 11:00 Alert

Ukrtransgaz zaprasza Polaków do wykorzystania magazynów gazu nad Dnieprem. PGNiG korzysta już z tej możliwości.

Ukrtransgaz
Magazyn gazu na Ukrainie. (fot. Ukrtransgaz)

– Wasi klienci i dostawcy oraz nasi pracują już na takim samym systemie informatycznym, który jest w pełni cyfrowy. Każdy uczestnik rynku może zarejestrować się cyfrowo i działać w oparciu o unijne zasady – zadeklarowała Tetiana Fedorowa z Ukrtransgaz podczas konferencji Nafta Gaz Chemia 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl. Zadeklarowała, że wdrożenie rozdziału właścicielskiego w sektorze gazowym na Ukrainie może nastąpić do końca roku.

– Liczymy na to, że Rosja zaakceptuje unijne zasady, a my będziemy mogli działać z Unią jako jeden wspólny rynek – dodała. Jej zdaniem jest to perspektywa do dobrej współpracy z Polską. Przypomniała o możliwości składowania gazu w magazynach ukraińskich z ulgą podatkową. – To szansa na zwiększenie ilości partnerów europejskich korzystających z tej usługi. Dlatego ważna jest współpraca z Polską. Memorandum podpisane z Polską, USA i Ukrainą (o rozwoju współpracy w sektorze LNG – przyp. red.) daje nam duże możliwości i liczymy na ich wykorzystanie – zakończyła.

PGNiG korzysta już z magazynów gazu na Ukrainie. Podpisało umowę z Ukrtransgaz w tej sprawie, która pozwala im wykorzystać tamtejsze magazyny w zależności od zapotrzebowania.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska i Ukraina mogą razem zarabiać na LNG z USA