AktualnościBezpieczeństwo

Ukraina prosi Niemcy o nową broń. Na liście obrona powietrzna, pojazdy i EW

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, foto: president.gov.ua

Kijów przygotował listę pilnych potrzeb wojskowych i przekazał ją niemieckiemu rządowi. Ukraina prosi o wsparcie m.in. w zakresie obrony powietrznej, pojazdów chronionych i wojny elektronicznej. 

W obliczu rekordowych ataków rakietowych i dronowych na Kijów oraz nasilonych działań wojsk rosyjskich w siedmiu regionach Ukrainy, władze w Kijowie przedstawiły Berlinowi nową listę potrzeb sprzętowych. Jak ujawnił niemiecki dziennik BILD, chodzi o dostawy za miliardy euro.

Według źródeł wojskowych, lista została podzielona na trzy główne kategorie: obrona powietrzna, pojazdy chronione i systemy wojny elektronicznej (z ang. Electronic warfare ,EW – przyp. red.).

W zakresie transportu opancerzonego Ukraina wystąpiła do rządu kanclerza Friedricha Merza o 1000 pojazdów z ochroną przeciwminową, 200 pojazdów gąsienicowych różnych typów, 30 opancerzonych pojazdów przeciwminowych i do 30 opancerzonych pojazdów inżynieryjnych WiSENT. Dodatkowo Kijów chciałby pozyskać 200 lekkich pojazdów terenowych do transportu sił specjalnych.

Na liście znalazły się także systemy do walki z dronami: 1000 zagłuszaczy GPS i 200 mobilnych radarów naziemnych, które mają pomóc w lokalizacji i neutralizacji wrogich maszyn.

Co ciekawe, od początku kadencji obecnej czarno-czerwonej koalicji rząd w Berlinie oficjalnie nie ujawniał informacji o nowych dostawach uzbrojenia dla Ukrainy, tłumacząc to koniecznością „trzymania Putina w niepewności”. Nie brak jednak głosów, że tajemnica ułatwia rządowi unikanie dyskusji o skali faktycznej pomocy.

Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec odmówiło komentarza w sprawie listy. Jak przekazał rzecznik resortu cytowany przez BILD: „Ze względów bezpieczeństwa wojskowego i w związku z nową linią komunikacyjną nie odpowiadamy na pytania o poszczególne elementy wsparcia”.

Nie wiadomo jeszcze, czy Berlin zrealizuje żądania Kijowa w pełnym zakresie. W 2025 r. budżet wsparcia militarnego dla Ukrainy wzrośnie z 7,1 do 8,3 miliarda euro, co może dać Ministerstwu Obrony pewną swobodę w decyzjach o dostawach broni.

BILD / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Rosyjskie drony Shahed uderzyły rankiem 7 lipca w dzielnice mieszkalne Charkowa, foto: facebook.com/DSNS.GOV.UA

Rosyjskie drony zaatakowały Charków. 27 rannych, w tym dzieci

Rosyjskie drony Shahed uderzyły rankiem 7 lipca w dzielnice mieszkalne Charkowa. W wyniku ataku rannych zostało co najmniej 27 osób,...

Udostępnij:

Facebook X X X