Energetyka

Ukraiński koncern paliwowy zajmie rosyjskie aktywa w Finlandii

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Dotychczasowa siedziba Gazpromu w Moskwie fot. Gazprom

Fiński sąd uwzględnił wniosek ukraińskiej państwowej spółki gazowej Naftogaz Ukrainy o zwrot 5 miliardów dolarów za zajęte przez Rosję aktywa na Krymie. To pierwsza taka sytuacja poza Ukrainą. Decyzja ta jest efektem zobowiązania nałożonego na Rosję w 2023 roku do wypłaty Ukrainie odszkodowania i ukraińskiej walki sądowej.

Obecna sytuacja jest pokłosiem postępowania arbitrażowego, wszczętego w 2016 roku, w którym na początku 2019 roku sąd arbitrażowy w Hadze uznał, że Rosja jest odpowiedzialna za „bezprawne wywłaszczenie inwestycji Naftogazu” i że działania te naruszają zobowiązania Rosji i Ukrainy wynikające z dwustronnego traktatu inwestycyjnego. Zobowiązanie to nie zostało przez Rosję uznane.

W kwietniu 2023 roku, sąd arbitrażowy w Hadze wydał orzeczenie w którym zasądził 5 miliardów dolarów na rzecz Naftogaz. Orzeczenie arbitrażowe uznał sąd brytyjski a w czerwcu 2023 roku, firma złożyła również petycję do amerykańskiego Sądu Okręgowego Dystryktu Kolumbii w celu wyegzekwowania orzeczenia arbitrażowego.

Jak powiedział dyrektor generalny Naftogaz Ołeksij Czernyszow – Dziś jesteśmy o krok bliżej do przywrócenia sprawiedliwości. Jednocześnie podejmujemy aktywne działania w celu wyegzekwowania decyzji arbitrażowej w innych jurysdykcjach docelowych, w których istnieją rosyjskie aktywa.

W oświadczeniu wydanym bezpośrednio przez firmę, możemy przeczytać – Jest to pierwsze publicznie znane udane zajęcie aktywów poza Ukrainą, aby wyegzekwować wyrok arbitrażowy w sprawach sądowych przez ukraińskie firmy przeciwko Rosji w sprawie wywłaszczenia własności na Krymie w 2014 roku.

S&P Global / Piotr Brzyski

Ukraińcy apelują do Unii o ochronę magazynów gazu przed atakami Rosji

 


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X