Ukraina rozmawia z Iranem o dostawach węglowodorów

1 sierpnia 2016, 14:17 Alert
gaz gas infrastruktura energetyka

(Interfax/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Od 31 lipca do 2 sierpnia ukraińska delegacja z ministrem energetyki oraz przemysłu węglowego Ihorem Nasałykiem przebywa z roboczą wizytą w Iranie.

– Nasałyk zamierza spotkać się z ministrem ropy Iranu Bijanem Namdarem Zangenehem oraz ministrem energetyki Hamidem Chitchianem. Ponadto zaplanowane są dwu i wielostronne spotkania członków ukraińskiej delegacji biznesowej z przedstawicielami irańskich przedsiębiorstw – czytamy w oświadczeniu resortu.

Przypomnijmy, że pod koniec maja z wizytą w Persji przebywał szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Podczas spotkania ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammedem Dżawadem Zarifem oraz prezydentem Hassanem Rouhanim omówił możliwość dostarczenia gazu z Iranu na Ukrainę. Rozmawiano również o możliwości zaangażowania Iranu w magazynowanie gazu nad Dnieprem, a nawet powołanie spółki handlującej węglowodorami. Strony powołały wspólną komisję, która będzie pracować nad konkretnymi rozwiązaniami na rzecz realizacji postawionych w Teheranie celów.

Rozmowy irańsko-ukraińskie są również ważne z polskiego punktu widzenia ponieważ istniałaby szansa aby węglowodory z Persji mogły znad Dniepru dotrzeć nad Wisłę. Irański gaz mógłby docierać do naszego kraju przez istniejące połączenie gazowe lub planowany Gazociąg Polska-Ukraina. Ropa dotarłaby przez ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk, o ile zostanie zbudowany.

Więcej: Reanimacja Odessa-Brody-Gdańsk. Nowa wizja ma przywrócić sens inwestycji