Ukraina walczy z propagandą Rosji. Nowe sankcje w internecie

17 maja 2017, 08:15 Alert

Władze Ukrainy wprowadziły dodatkowe sankcje wobec Rosji. W dekrecie podpisanym przez prezydenta Petro Poroszenkę znalazły się zapisy o osobach i podmiotach prawnych nimi objętych.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Wśród rozwiązań jest zakaz umożliwiania dostępu do rosyjskich sieci społecznościowych, domen i kanałów telewizyjnych dla dostawców tego typu usług na Ukrainie. Wierchowna Rada zakazała z kolei wykorzystania wstęgi Świętego Jerzego używanej przez bojowników rosyjskich na okupowanym wschodzie kraju.

Prezydent Poroszenko tłumaczył, że ograniczenie dostępu do rosyjskich usług w Internecie jest formą walki z propagandą. Chodzi m.in. o popularne serwisy VKontakte, Odnoklassniki, czy wyszukiwarkę Yandex, a także dostarczyciela usługi poczty elektronicznej Mail.ru. Na terenie Ukrainy nie mogą nadawać RBK, TV Center, VGTRK, NTV Plus i Zwiezda. Nie mogą pracować Kaspersky Lab (oprogramowanie antywirusowe) i Aeroflot (przewoźnik lotniczy).

Na liście personalnej sankcji znalazło się 468 podmiotów prawnych i 1228 podmiotów fizycznych, w tym obywatele krajów innych niż Rosja, także Polski. Wygłaszały „antyukraińskie poglądy:, albo odwiedzały Krym okupowany przez Rosjan.

Ukraińcy objęli także sankcjami 29 banków, które nie przerwały działalności na Półwyspie Krymskim pomimo zajęcia go przez Rosję.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik