Senat USA rozstrzygnie los Ukrainy. Według CIA nowe wsparcie to dla niej być albo nie być

19 kwietnia 2024, 07:00 Alert

Senat amerykański zajmie się 20 kwietnia głosowaniem w sprawie nowego pakietu pomocy Ukrainie. CIA ostrzega, że może ona przegrać wojnę do końca roku bez tego wsparcia.

Daniel Craig w siedzibie CIA. Fot. CIA.
Daniel Craig w siedzibie CIA. Fot. CIA.

Spiker Senatu USA Mike Johnson przedstawił nową propozycję pomocy Ukrainie pod głosowanie 20 kwietnia. Pakiet wsparcia początkowo mający obejmować Izrael, Tajwan i Ukrainę naraz, będzie teraz podzielony.

60,8 mld dolarów ma być podzielone na 23,2 mld na odbudowę arsenału Pentagonu po uszczupleniu go pomocą Ukrainie, 11,3 mld dolarów ma wspierać działalność USA, jak szkolenia sił ukraińskich, 13,8 mld dolarów ma finansować kontrakty zbrojeniowe Ukrainy z firmami amerykańskimi a 1,6 mld dolarów sfinansuje zakupy uzbrojenia.

26 mln dolarów ma służyć nadzorowi wydatkowania środków na Ukrainie, a 5 mln administracji. 300 mln dolarów ma wesprzeć walkę z handlem narkotykami na granicy ukraińskiej, a 100 mln dolarów na rozminowywanie tego kraju ogarniętego wojną.

Administracja USA będzie także zobowiązana do raportowania po miesiącu na temat wydatkowania środków przekazanych w ramach nowego pakietu pomocy, a po dwóch miesiącach o dostawach broni. Ma także przedstawić w ciągu 45 dni długoletnią strategię wsparcia Ukrainy.

Część zapisów to ustępstwa Johnsona wobec sceptyków w Partii Republikańskiej, którzy dotąd blokowali nowe wsparcie. Tymczasem szef Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns ostrzegł kongresmenów, że jeśli Ukraina nie otrzyma nowej pomocy, może przegrać wojnę z Rosją do końca roku.

– Ze wsparciem gwarantowanym w tym pakiecie praktycznie i psychologicznie Ukraińcy są całkiem zdolni utrzymać się w 2024 roku i podważyć arogancką sugestię Putina, że czas działa na jego korzyść – powiedział Burns w Senacie USA. – Jest jednak bardzo realne ryzyko, że Ukraińcy przegrają na polu bitwy do końca 2024 roku lub co najmniej Putin będzie miał pozycję pozwalającą mu dyktować warunki porozumienia politycznego – ostrzegł.

Reuters / Politico / Wojciech Jakóbik

Baca-Pogorzelska: Irańskie drony niszczyły infrastrukturę Charkowa, ale świat patrzył na Izrael