Ukraina żąda od Gazpromu 3,5 mld dolarów kary za nadużywanie pozycji na rynku

22 stycznia 2016, 10:45 Alert

(Wojciech Jakóbik)

fot. Gaz-System

Ukraińska komisja antymonopolowa prowadząca śledztwo w sprawie nadużyć rosyjskiego Gazpromu na rynku ukraińskim zdecydowała o zasądzeniu mu kary w wysokości 85 mld hrywien za nadużywanie dominującej pozycji w tranzycie gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy.

O sprawie poinformował na Facebooku Jurij Terentiew, przewodniczący Komisji. – Stwierdziliśmy nadużycie dominującej pozycji w tranzycie przez główne gazociągi na Ukrainie przez monopolistę, firmę Gazprom. Suma kary wynosi 85 mld hrywien – napisał. To 14,5 mld zł lub 3,5 mld dolarów według kursu z 22 stycznia.

Śledztwo Komisji Antymonopolowej wykazało, że rosyjski Gazprom utrzymywał na rynku ukraińskim monopol w latach 2009-2015 i w tym czasie stale naruszał warunki konkraktu z Naftogazem. Chociaż Rosjanie wskazują, że ukraińska firma mogła złamać umowę poprzez niewypełnienie klauzuli take or pay, to Naftogaz zapowiada, że może ją zakwestionować w sądzie.

Analogiczne śledztwo w sprawie nadużyć Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej prowadzi od kwietnia 2012 roku Komisja Europejska. Czeka na odpowiedź Gazpromu na swoje zarzuty i pozostaje w dialogu z tą firmą. Komisja ustaliła, że Gazprom stosował nieuczciwe praktyki cenowe, blokował wolny przepływ gazu w regionie i uzyskiwał nieuprawniony wpływ na infrastrukturę przesyłową.