(Wojciech Jakóbik/Patrycja Rapacka)
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprosił japońskie firmy do wzięcia udziału w prywatyzacji rosyjskich portów i obiektów energetycznych. Ukraińcy starają się także o liberalizację reżimu wizowego w Japonii.
Podczas spotkania z korporacją Fujikura prezydent Poroszenko podziękował Japończykom za wsparcie inwestycji na Ukrainie. Fujikura wezwała japońskie firmy do dalszych inwestycji w tym kraju. W zeszłym roku eksport z Ukrainy do Japonii wzrósł o 12 procent. Japońskie technologie służą także uniezależnianiu ukraińskich elektrowni jądrowych od paliwa z Rosji. Zajmuje się tym amerykańsko-japoński Westinghouse.
Amerykańsko-japoński Westinghouse ogłosił 28 marca, że podpisał kontrakt z ukraińskim Energoatomem na dostarczenie systemu monitoringu rdzeni BEACON do elektrowni Zaporoże.
System jest już wykorzystywany w elektrowni Południowo-Ukraińskiej. Energoatom chce jednak wdrażać BEACON do pozostałych obiektów pod swoją kontrolą. – Westinghouse nadal polaga Ukrainie zwiększyć ilość energii wytwarzanej na Ukrainie i dalej dywersyfikować dostawy paliwa oraz innych komponentów. Poprzez dywersyfikację zapewniamy państwu niezależność energetyczną – powiedział Jurij Nedaszkowski, dyrektor Energoatom.
Kijów chce znów zrezygnować z importu energii elektrycznej z Rosji. Pragnie także zmniejszyć zależność swoich elektrowni jądrowych od paliwa rosyjskiego.
Minister energetyki Ukrainy, Wołodymyr Demczyszyn poinformował dziennikarzy 9 listopada 2015 roku, że jest duże prawdopodobieństwo, iż Kijów całkowicie porzuci import energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej.
Ukraina posiada obecnie 15 reaktorów jądrowych, których operatorem jest Energoatom. Znajdują się w czterech obwodach: (chmielnicki, rówieński, zaporoski oraz w południowej Ukrainie). Wszystkie reaktory są rosyjskiego typu VVER. Zależny od Rosatomu, rosyjski producent TVEL, jest tradycyjnym dostawcą paliwa jądrowego na Ukrainie. Współpraca z amerykańsko-japońskim Westinghouse Electric Company, który intensywnie działa na rynku ukraińskim, może przyczynić się do zwiększenia niezależności Ukrainy od Rosji w sferze energetycznej, szczególnie w zakresie importu paliwa jądrowego.
Minister energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn poinformował podczas briefingu z 9 listopada 2015 roku, że Ukraina w 2016 roku chce zmniejszyć ilość nabywanego paliwa jądrowego od TVEL do pięciu dostaw w ciągu roku. W 2015 Ukraina zrealizowała, jak do tej pory, dwanaście dostaw.
TVEL jest obecnie głównym dostawcą paliwa dla ukraińskich elektrowni atomowych. W ramach dywersyfikacji źródeł, w 2014 rok amerykański Westinghouse nawiązał współpracę w tym zakresie z Kijowem.