Ukraina zaprzestała importu energii elektrycznej z Rosji

26 sierpnia 2015, 07:00 Alert

(Interfax Ukraina/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 25 sierpnia w swoim oświadczeniem spółka Ukrenergo, z dniem 24 sierpnia Ukraina wstrzymała import energii elektrycznej, który był realizowany wcześniej na postawie umowy pomiędzy Ukrinterenergo a Inter RAO.

– Według stanu na godzinę 21:00 w dniu 24 sierpnia wielkość importu energii wyniosła 0 MBt (według planów miał wynosić – 50 MBt) – czytamy w oświadczeniu spółki.

Jak poinformowała agencję Interfax Ukraina służba prasowa Ukrenergo wstrzymanie importu z Rosji nie oznacza, że te dostawy nie zostaną wznowione tego samego dnia lub w innym momencie kiedy system energetyczny będzie ich potrzebował.

Jak informował 14 sierpnia BiznesAlert.pl zdaniem ukraińskiego ministra energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyra Demczyszyna, dostawy energii elektrycznej z Rosji nad Dniepr miały pozwolić Ukrainie przejść przez szczytowe okresy obciążeń elektroenergetycznych w kraju w związku z pojawieniem się upałów.

Jego zdaniem w letnich miesiącach bieżącego roku ze względu na ciągłe upały odnotowano największe od momentu sezonu grzewczego obciążenie sieci elektrycznej. Ponadto w tym samym czasie Ukraina doświadcza problemów związanych z produkcją energii gdyż wiele elektrociepłowni ze względu na remonty wstrzymały pracę lub zostały zniszczone ze względu na ostrzał prowadzony strefie walk wojennych w Donbasie. Część z elektrociepłowni ma problem z dostawami węgla. Co więcej odnotowano spadek dostaw energii pochodzącej z hydroelektrowni w związku z obniżeniem poziomu wód.