AlertWszystko

Ukraińcy są gotowi zastąpić Rosjan przy tureckim programie jądrowym

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

(ZN.ua/Piotr Stępiński)

Turecka delegacja ekspertów z sektora energetyki jądrowej spotkała się z ukraińskimi przedstawicielami branży. Naukowcy chcieli zbadać możliwości współpracy w obszarze energetyki jądrowej. Analizowali możliwość udziału ukraińskiej spółki Atomenergomasz w budowie elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji.

– Tureccy eksperci wyrazili zainteresowanie udziałem ukraińskich spółek, które mogą stać się jednymi z potencjalnych dostawców towarów i usług niezbędnych do realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej – czytamy w oświadczeniu Energoatomu.

Na początku czerwca dyrektor w spółce Akkuyu Nuclear Ilja Smirnow stwierdził, że pomyślna realizacja projektu budowy elektrowni jądrowej Akkuyu wymaga silnego wsparcia politycznego.

Rosyjsko-tureckie porozumienie międzyrządowe o współpracy w sferze budowy i eksploatacji elektrowni atomowej Akkuyu zostało podpisane 12 maja 2010 r. w Ankarze. Zgodnie z nim planowane jest wyposażenie czterech bloków (każdy o mocy 1,2 tys. MW) wspomnianej elektrowni w reaktory jądrowe typu WWER-1200. Wartość projektu jest szacowana na 20 mld dolarów.

Relacje pomiędzy Rosją a Turcją pogorszyły się po zestrzeleniu na terytorium tureckim 24 listopada rosyjskiego bombowca Su-24 przez tureckie siły powietrzne. Po tym incydencie Moskwa nałożyła na Ankarę szereg sankcji gospodarczych, jednakże nie odnoszą się one do projektów energetycznych, jak wspomniana wyżej elektrownia Akkuyu. Mimo to w odniesieniu do Turkish Stream w grudniu 2015 roku rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak rozwiał wszelkie wątpliwości i oficjalnie poinformował, że rosyjsko-turecki projekt gazociągu został zawieszony. Na razie Rosjanie nie rezygnują z projektu jądrowego w Turcji. Jednakże Ankara odmawia udzielenia mu poparcia politycznego.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X