Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) może świętować spektakularny sukces w pozyskiwaniu środków europejskich. Uczelnia otrzymała prawie 1 mln EUR na realizację programu Erasmus+. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
Wniosek Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dotyczący mobilności studentów i pracowników z krajami UE oraz krajami trzecimi stowarzyszonymi korzystającymi z programu Erasmus+, otrzymał dofinansowanie w wysokości 929 035,00 EUR. To przeszło dwa razy więcej niż w roku 2024. Ale jak podkreśla Rektor UKSW, ksiądz prof. Ryszard Czekalski UKSW, to nie tylko rekordowy rezultat finansowy. To przede wszystkim dowód na rosnące zaufanie europejskich instytucji do jakości programów międzynarodowych realizowanych przez warszawską uczelnię.
Strategiczny priorytet
Rektor UKSW nie ukrywa zadowolenia z osiągniętego wyniku. Zaznacza, że ciągły rozwój Działu Współpracy Międzynarodowej oraz podejmowanie nowych inicjatyw skutecznie zwiększają możliwości rozwijania współpracy międzynarodowej. Dla uczelni pogłębianie współpracy ponadnarodowej stanowi strategiczny priorytet.
– To dla nas bardzo ważne, abyśmy pogłębiali współpracę ponadnarodową, a dzięki pozyskanemu finansowaniu będziemy w stanie robić to jeszcze lepiej niż dotychczas
– twierdzi ks. prof. Ryszard Czekalski.Międzynarodowe zmiany
Z komunikatu UKSW wynika, że dzięki zwiększonej dotacji, przyszły rok akademicki przyniesie przełomowe nowości w działalności międzynarodowej uczelni.
Po raz pierwszy warszawski uniwersytet będzie koordynować dwa programy Blended Intensive Programme (BIP), które odbędą się we współpracy z uczelniami partnerskimi. To znaczący krok naprzód w porównaniu z dotychczasową rolą partnera w takich inicjatywach. Dotychczas UKSW nie był koordynatorem takich programów.
Kolejną innowacją będą krótkoterminowe praktyki mieszane dla studentów i doktorantów, łączące mobilność fizyczną z wirtualną. Ten nowoczesny format edukacji stał się możliwy właśnie dzięki znaczącemu zwiększeniu finansowania działań w ramach Erasmus+.
Bogate doświadczenia
UKSW może pochwalić się imponującym portfolio międzynarodowych projektów edukacyjnych. W roku akademickim 2024/2025 studenci uczelni uczestniczyli w programach BIP w najważniejszych ośrodkach akademickich Europy.
Od Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii, gdzie realizowano program dotyczący pracy socjalnej i zrównoważonego rozwoju. Przez Rzym z projektem o wielowarstwowym dziedzictwie Wiecznego Miasta. Aż po Neapol i Korfu z programem poświęconym prawu karnemu w perspektywie historycznej.
Ambitne plany
Kierownictwo uczelni nie zamierza spocząć na laurach. Rektor UKSW zachęca wszystkich pracowników do aplikowania na wyjazdy w kolejnym roku akademickim, wyrażając jednocześnie nadzieję na zwiększenie liczby zagranicznych wykładowców odwiedzających UKSW.
– Mam nadzieję, że wraz ze wzrostem finansowania wzrośnie jednocześnie chęć nawiązywania współpracy międzynarodowej
– mówi ks. prof. Ryszard CzekalskiJego zdaniem rekordowe dofinansowanie Erasmus+ potwierdza, że UKSW konsekwentnie buduje swoją pozycję na międzynarodowej mapie szkolnictwa wyższego, oferując studentom i pracownikom coraz szersze możliwości rozwoju w wymiarze europejskim.
WS/UKSW/BA